Primigravida ve multigravidalara dinletilen müziğin non-stres test ve hayati bulgular üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of music played to primigravida and multigravidas on non-stress testing and vital signs
- Tez No: 682322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada primigravida ve multigravidalarda müziğin NST sonucuna ve hayati bulguları üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma verileri Aralık 2019-Mart 2020 tarihleri arasında Tokat Devlet Hastanesi NST polikliniğinde toplanmıştır. Araştırmanın evrenini NST polikliniğine başvuran 32. gebelik haftası ve üzerinde olan gebeler oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Tanıtım ve Değerlendirme Formu, Primigravida Müdahale ve Kontrol Grubu Hayati Bulgular ve NST Değerlendirme Formu, Multigravida Müdahale ve Kontrol Grubu Hayati Bulgular ve NST Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Primigravida müdahale grubunun %90.0'ı multigravida müdahale grubunun %78.0'inin NST sonucu reaktif olarak bulunmuştur. Bu sonuçlara göre ise NST sonucu ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu verilere göre müzik dinlemenin reaktif NST oranını artırdığı belirlenmiştir. Sonuç olarak ise gebelere NST sırasında dinletilen müziğin gebelerin hayati bulgular ve NST sonuçları üzerine olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. Gebelere NST sırasında dinletilen müziğin gebelerde olumlu etkiler yarattığı görülmüştür. Ancak çalışmamızda NST sırasında dinletilen müziğin primigravida ve multigravidalar arasında bir farklılık oluşturmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effect of music on NST results and vital signs in primigravida and multigravidas. Dec December 2019-March 2020 research data was collected at Tokat State Hospital NST Polyclinic. The universe of the study consists of pregnant women who are 32 weeks of gestation and over who are admitted to the NST outpatient clinic. The data of the study were collected by introduction and Evaluation Form, primigravida intervention and control group Vital Signs and NST Evaluation Form, Multigravida intervention and control group Vital Signs and NST Evaluation Form. 90.0% of the Primigravida intervention group was found to be reactive as a result of NST of 78.0% of the multigravida intervention group. According to these results, a statistically significant relationship between the NST result and the groups was found Dec. According to these data, it was determined that listening to music increases the reactive NST rate. As a result, it was determined that the music played to pregnant women during NST had a positive effect on the vital signs and NST results of pregnant women. It has been observed that the music played to pregnant women during NST has positive effects on pregnant women. But in our study, it was found that the music played during NST did not differ between primigravida and multigravid.