Koroner arter hastalığı olan bireylerin hastalık uyumu ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of disease compliance and quality of life of individuals with coronary artery disease
  1. Tez No: 682323
  2. Yazar: MEHMET PARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELANUR YILMAZ KARABULUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışma, KAH olan bireylerin hastalık uyumunu ve yaşam kalitesini incelemek ve etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Ekim 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında kardiyoloji servisinde yatarak tedavi gören ve kardiyoloji polikliniğine başvuran, çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 346 KAH tanısı almış hasta ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Hasta Tanıtım Formu, Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği (KHUÖ) ve SF-36-Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36 YKÖ) kullanıldı. Çalışmanın veri analizinde SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya alınan hastaların yaş ortalaması 61.96±12, %69.7'sinin erkek, %55.5'inin ailesinde kalp hastalığı öyküsü, %63.9'unun kalp hastalığına eşlik eden başka bir hastalığı olduğu saptandı. KAH olan bireylerin hastalığa uyumunu değerlendiren; KHUÖ toplam puan ortalaması 78.08±12.37, fiziksel uyum alt boyut puan ortalaması 37.87±7.28, sosyal uyum alt boyut puan ortalaması 17.71±5.68 ve psikolojik uyum alt boyut puan ortalaması 22.50±5.71 olarak saptandı. Hastaların yaşam kalitesini değerlendiren; SF-36 YKÖ fiziksel boyut puan ortalaması 35.96±21.23, emosyonel boyut puan ortalaması 46.14±17.30 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine disease compliance and quality of life of individuals with CAD and to evaluate the factors affecting them Material and method: This research was conducted as a descriptive study. The study was conducted with 346 CAD patients who were admitted to the cardiology outpatient clinic between October 2019 and May 2020 at the Health Sciences University Van Regional and Training and Research Hospital. Patient Information Form, Adaptation to Chronic Illness Scale (ACIS) and SF-36-Quality of Life Scale were used as data collection tools in the study. SPSS 22.0 statistical package program was used in the data analysis of the study. Results: The average age of the patients included in the study was 61.96 ± 12 years, 69.7% were male, 55.5% had a family history of heart disease, and 63.9% had another disease accompanying heart disease. When the adaptation of CAD patients to the disease was evaluated, the mean total score of the SCI was 78.08 ± 12.37, the average score for the physical adjustment sub-dimension was 37.87 ± 7.28, the social adjustment subscale mean score was 17.71 ± 5.68, and the psychological adjustment sub-dimension means score was 22.50 ± 5.71. When the quality of life of the patients was evaluated, the SF-36-Quality of Life Scale physical dimension mean score was 35.96 ± 21.23 and the emotional dimension mean score was 46.14 ± 17.30.