Koronavirüs hastalığı 2019 nedeniyle hastanede yatarak tedavi gören hastalar ile diğer nedenlerle yatan hastaların hastane anksiyete ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of hospital anxiety and depression levels of patients hospitalized for Coronavirus disease 2019 and patients hospitalized for other reasons
  1. Tez No: 682324
  2. Yazar: MUSTAFA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisi bireylerde anksiyeteye ve depresif semptomlara neden olmuştur. COVID-19'dan en çok etkilenen grup hastalığa yakalanıp yataklı servislerde ve yoğun bakımlarda tedavi gören hastalar olmuştur. Çalışmamızda COVID-19 nedeniyle hastanede yatan hastalar ile diğer nedenlerle yatan hastaların anksiyete ve depresyon düzeylerini ölçerek, anksiyete ve depresyon düzeylerine etkili olan faktörleri araştırmak ve karşılaştırmak istedik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Meram Devlet Hastanesi COVID-19 servisinde yatan 145 hasta ve S.B.Ü. Konya Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve İç Hastalıkları servislerinde yatan 146 hasta alınarak toplam 291 gönüllü hasta ile tamamlandı. 18-75 yaş arası hastalar çalışmaya dahil edildi. Hasta ve Kontrol grubunun yaş aralığı benzerdi. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu ile Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği (HADS) doldurtuldu. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza COVID-19 grubundan 145 kişi, kontrol grubundan 146 kişi dahil edildi. Yaş ortanca değeri COVID-19 grubunda 61 (28-75), kontrol grubunda ise 64 (21-75) tü. COVID-19 grubunda kadınlar %47,6 (n=69), erkekler %52,4 (n=76), kontrol grubunda kadınlar %49,3 (n=72), erkekler %50,7 (n=74) oranındaydı. COVID-19 ve kontrol grubu yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (BKİ), ve medeni durum yönünden benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The COVID-19 pandemic has caused anxiety and depressive symptoms in individuals. Undoubtedly, the group most affected by COVID-19 has been the patients who got the disease and were treated in inpatient and intensive care units. In our study, we wanted to investigate and compare the factors that affect anxiety and depression levels by measuring the anxiety and depression levels of patients hospitalized for COVID-19 and patients hospitalized for other reasons. Material and Method: This study was completed with a total of 291 volunteers, including 145 patients hospitalized in Konya Meram State Hospital COVID-19 ward and 146 patients hospitalized in Konya City Hospital Chest Diseases and Internal Diseases departments. Patients aged between 18-75 years were included in the study. The age range of the Patient and Control groups were similar. Sociodemographic information form and Hospital Anxiety and Depression Scale were filled in to the participants. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. Results: 145 people from the COVID-19 group and 146 people from the control group were included in our study. The median age was 61 (28-75) in the COVID-19 group and 64 (21-75) in the control group. In the COVID-19 group, women were 47.6% (n=69), men were 52.4% (n=76), women were 49.3% (n=72) and men were 50.7% (n=74) in the control group. COVID-19 and control groups were similar in terms of age, gender, body mass index (BMI), and marital status.