İstanbul Halkevleri Dergisi ve İstanbul Sanat ve Edebiyat Dergisi'nin sistematik incelemesi
The systematic review of the Istanbul Halkevleri Magazine and Istanbul Sanat ve Edebiyat Magazine
- Tez No: 682371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALEF NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Yenileşme dönemiyle birlikte değişimler birçok alanda görülmüş, basın hayatı da ilklerle karşılaşmıştır. Osmanlı'nın gazeteyle tanışmasından sonra ilk dergi örneklerinin çıkması zaman almış, 1849'da tıp alanında yayım yapan Vaka-yı Tıbbiye Osmanlı'da yayınlanan ilk dergi olmuştur. Bu dönemden itibaren 1940'lı yıllara kadar farklı alanlarda pek çok dergi çıkmaya başlamıştır. Bu yıllara gelindiğinde ise Cumhuriyet Halk Partisi'nin kendisine bağlı kuruluşlar vasıtasıyla çeşitli dergiler yayını yaptığı görülmektedir. Bu dergilerden biri de İstanbul Eminönü Halkevi tarafından çıkarılan İstanbul Halkevi Dergisi'dir. Kültür ve sanat yaşamının canlı olduğu bir ilde ve İkinci Dünya Savaşı gibi engebeli bir konjonktürde yayınlanan İstanbul Halkevi Dergisi, dönem ruhunun kavranması bakımından önemli bazı imkânlar sunmaktadır. İlgili derginin bir başka özelliği de, sanat ve edebiyat bölümlerinin Mehmet Kaplan tarafından yürütülüyor olmasıdır. Bir başka dönemde ise -1950'lerin başında- Türkiye'deki siyasi ortam köklü şekilde değişmiştir. Bu değişim toplumumuzun birçok alanı gibi kültür, sanat ve edebiyat ortamlarını da etkilemiştir. Örneğin çok partili dönemin başlaması ile sanat ve edebiyatta çok sesliliğin geliştiği ifade edilebilir. Özellikle genç kesimin çıkardığı çok sayıda dergi bu ortamı zenginleştirir. Ancak çıkan dergilerden pek çoğu da kısa bir süre içinde kapanır. Böyle bir ortamda İstanbul Sanat ve Edebiyat Dergisi, Mehmet Kaplan öncülüğündeki geniş kadrosuyla edebiyat ve fikir dünyasında dikkat çeker. Bu çalışmada kronoloji ve edebi türe dayalı indeksler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the renewal period, there are so many changes and the press has innovations too. Since Osmanlı meets Journal, It takes time to press the first ones, Vaka-yı Tıbbiye was the first medical magazine in Osmanlı in 1849's. From this period until the 1940s, many magazines in different fields began to be published. In these years, we can see some magazines, published by the organizations of Cumhuriyet Halk Partisi. Istanbul Halkevi magazine was one of them, published by the Istanbul Eminönü Halkevi. In a city where culture and art life is alive and like the Second World War Istanbul Community Center Magazine, published in a rough conjuncture, reflects the spirit of the period. It offers some important opportunities for understanding. Another related magazine feature is that the art and literature departments are run by Mehmet Kaplan. In another period – in the early 1950s – the political environment in Turkey changed radically. This change has affected the culture, art, and literature of society. For example, we can say the freedom of art and literature improves by the time of many groups-party. Numerous magazines, especially published by young people, enrich the environment. However, most of the magazines stop being published in a short time. In such an environment, Istanbul Sanat ve Edebiyat magazine draws attention in the world of literature and ideas with its large staff led by Mehmet Kaplan. In this study, there are indices based on chronology and literary genre.