Etkin alan teorileri kullanılarak, karanlık madde adaylarının, yüksek enerji fiziği deneylerinde gözlemlenebilirliklerinin araştırılması
Probing detectability of dark matter candidates in high energy experiments by employing effective field theory
  1. Tez No: 682387
  2. Yazar: AYŞE KUDAY
  3. Danışmanlar: DR. FERHAT ÖZOK, DR. ERDİNÇ ULAŞ SAKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Evrenin enerji bütçesinin \%24'üne sahip olan Karanlık Madde (KM), bir çok farklı araştırma alanlarının hala öğrenilmeye muhtaç ve bununla birlikte heyecan uyandırsan araştırma konularından biridir. Ne var ki, bu popüler maddenin karakteristiklerine ait bilgilerimiz oldukça sınırlıdır. Bu yüzden mevcut disiplinler arası araştırma alanları için hazırlanmış deneysel ve yazılımsal donanımları geliştirmek önemlidir. Bu tezde, KM araştırmaları için, mevcut kalıntı-bolluğu, doğrudan deney ve dolaylı gözlem araştırmalarına ışık tutabilecek etkin alan teorisine ait bir KM modeli yazılımsal olarak geliştirilmiştir. Geliştirdiğimiz bu yazılım aracı sayesinde, farklı deneysel ve gözlemsel sonuçlarla kıyaslama, parametre aralıklarına dair sınırlandırmalar yapılmıştır. Etkin alan teorisi kapsamında muhtemel KM adayının yüksek enerjili çarpıştırıcı ortamlarında detekte edilebilirliği için elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dark matter (DM), a substance that fills \%24 energy budget of the universe, still remains to be unknown and offers an enthusiastic interest to scientists in some interdisciplinary research areas. Yet, we have very poor knowledge about its nature and characteristics. For this reason, to develop or to improve current experimental equipments and software tools are considerably noteworthy. In this thesis, a sequence of numerical tools is developed for Effective Field Theory (EFT) model of DM, which can shed light on DM searches, including thermal relic density, direct detection and indirect detection searches. By means of these numerical tools, we managed to calculate thermal relic density, direct detection cross section and indirect detection velocity averaged cross section and fluxes and compare the outputs with current experimental and observational results. Then, according to this comparison, for EFT model of DM, the proper parameter space is obtained. For detectability of possible candidate of DM-EFT, the obtained results of DM production at high energy experiments are discussed.