Exploring consumer value types in the context of Turkish instagram fashion influencers
Türk Instagram moda etkileyicileri bağlamında tüketici değeri türlerini keşfetmek
  1. Tez No: 682414
  2. Yazar: DENİZ ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNEGÜL KARABABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Instagram üzerinden kazanılan ve Türk genç yetişkin kadınlarının Instagram üzerinde takip ettikleri Türk moda etkileyicileri ile etkileşimleri yoluyla elde edilen değer türlerini tanımlamayı amaçlamaktadır. Nitel veri toplama ve analiz tekniklerini içeren keşif araştırması tasarımı kullanılmaktadır. Bunlar, derinlemesine mülakat tekniği, projektif teknik ve görsel çıkarım dahil olmak üzere ikincil ve birincil veri toplama yöntemlerini içerir. Bu tez çalışması, tüketici odaklı bakış açısını tüketicilerin kendi yorumlarıyla uyarlamaktadır. Analizler yapıldıktan sonra, Instagram ve etkileyiciler aracılığıyla elde edilen tüketici değerleri türlerine ek olarak, Instagram üzerinden kazanılan tüketici değerlerini şekillendiren faktörler ve etkileyiciler aracılığıyla elde edilen tüketici değerlerinin arkasındaki takipçi-etkileyici uyumu detaylandırılıp belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the types of values attained through Instagram and attained through the interactions of Turkish young adult women with the Turkish fashion influencers whom they are following on Instagram. An exploratory research design that includes qualitative data collection and analysis techniques is used. These include secondary data collection and primary data collection methods, including in-depth interviews, projective techniques, and visual elicitation. This thesis study adapts consumer side perspective with their own comments. After the analyses are conducted, the types of consumer values attained through Instagram and influencers, the factors that shape consumer values attained through Instagram, and the follower-influencer congruency behind the attained consumer values through influencers are elaborated and determined.