Oyun teorisindeki eşit dağıtım kuralları üzerine
On the equal surplus sharing rules in game theory
- Tez No: 682422
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRMA ZEYNEP ALPARSLAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kooperatif oyun teorisi; gelir veya giderlerin, bireyler arasında nasıl paylaşılacağı konusunda çözümler üretir. Kooperatif oyun teorisinin çeşitli yöneylem araştırması durumları ve ekonomik modellere uygulamaları mevcuttur. Bu tez, kooperatif oyun teorisinin çözüm kavramlarından olan eşit dağıtım kuralları üzerine bir çalışmadır. İlk olarak kooperatif olamayan ve kooperatif olan oyun teorisi, kooperatif aralık oyun teorisi ve kooperatif gri oyun teorisinden bahsedilmiştir. Daha sonra eşit dağıtım kurallarının hem aralık hem gri oyun teorisi kullanılarak bir genişletilmesi verilmiştir. Son olarak eşit dağıtım kuralları çerçevesinde, taşımacılık durumu üzerine bir uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooperative game theory generates solutions about how incomes and expenses are shared among individuals. Cooperative game theory has various Operations Research situations and its applications for economic models. This thesis is a study on equal distribution rules, which are solution concepts from cooperative game theory. First of all, cooperative and non-cooperative game theory, cooperative interval game theory and cooperative gray game theory are explained. Then, by using both interval game theory and gray game theory extension of the equal distribution rules is given. Finally, an application on transportation situations has been given within the framework of equal distribution rules.