Eğri bir uzay-zamanda relativistik dalga denklemlerinin çözümleri
Solutions of relativistic wave equations in a curved space-time
- Tez No: 682427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY CANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, kozmik sicim tarafından üretilen kiral konik uzay-zaman geometrisinde spin-0 parçacıkların relativistik kuantum dinamiklerini Klein Gordon salınıcı, Duffin-Kemmer-Petiau (DKP) ve DKP salınıcı denklemleri ile araştırılmıştır. Ayrıca, düzgün bir manyetik alan ile Klein Gordon ve DKP salınıcılarının etkileşimi de incelenmiştir. Analitik metotlar kullanılarak, bu sistemlerin enerji özdeğerleri ve dalga fonksiyonları elde edilmiştir. Bu sistemlerindeki parçacığın, enerji seviyelerinin ve dalga fonksiyonlarının uzay-zaman geometrisini karakterize eden parametrelere bağlı olduğu gösterilmiştir. Bu bağımlıklar nedeniyle, Klein Gordon denkleminin çözümü olan dalga fonksiyonlarında Aharonov-Bohm etkisine benzer kütle çekimsel bir etki de vardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relativistic quantum dynamics of spin-0 particles in a chiral conical space-time geometry produced by the cosmic string are investigated by the Klein Gordon oscillator, the Duffin-Kemmer-Petiau (DKP) and the DKP oscillator equations. In addition, the interaction of a uniform magnetic field with the Klein Gordon and the DKP oscillators is also studied. By using analytical methods, the energy eigenvalues and corresponding wave functions of these systems are obtained. It is shown that energy levels and wave functions of the particle in these systems depend on the parameters characterizing the geometry of space-time. Because of these dependencies, there also exists a gravitational effect similar to the Aharonov-Bohm effect in wave functions that are the solution of Klein Gordon equation.