Katılım bankalarının faaliyet raporlarının entegre raporlamaya uygunluğu üzerine bir analiz
An analysis on the suitability of participation banks' annual reports for integrated reporting
- Tez No: 682432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SELÇUK SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Entegre raporlama, finansal ve finansal olmayan bilgilerin birlikte ve bağlantılı olarak sunulduğu bir raporlama türüdür. Kuruluşların sosyal, çevresel ve finansal faaliyetlerinin tek bir raporda bütüncül bir bakış açısıyla sunulduğu entegre raporlar, paydaşların kuruluş hakkında daha doğru analizlerde bulunmasına imkan tanımaktadır. Entegre raporların hazırlanması sırasında dikkate alınması gereken noktalar, Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi tarafından 2013 yılında yayımlanan Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi ile belirlenmiştir. Bugün, birçok kuruluş entegre rapor hazırlarken Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi'ni baz almaktadır. Ocak 2021'de, Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi basit ve net bir yapıya kavuşturulmak amacıyla Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi tarafından revize edilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'deki katılım bankalarının yıllık olarak yayımlamış oldukları faaliyet raporlarının Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi'nde belirtilmiş olan içerik öğelerine ve kılavuz ilkelerine yıllar itibariyle ne derece uyumlu olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye'deki 5 katılım bankasının 2018-2020 yılları için kendi resmi sitelerinde yayımlamış oldukları faaliyet raporları içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda, araştırma kapsamındaki 5 katılım bankasının her üç yıl için yayımlamış oldukları faaliyet raporlarının Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi ile uyumlu olduğu saptanmıştır. En yüksek entegre rapor uygunluk skoruna sahip katılım bankasının 2018 ve 2019 yılları için Kuveyt Türk Katılım Bankası, 2020 yılı için ise Albaraka Türk Katılım Bankası'nın olduğu tespit edilmiştir. Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ise her üç yıl için en düşük entegre rapor uygunluk skoruna sahip katılım bankaları olarak bulunmuştur. Ayrıca, her üç yıl için“Önemlilik”ve“Tutarlılık ve Karşılaştırılabilirlik”ilkeleri en yüksek skora sahip kılavuz ilkeler olarak tespit edilirken,“Performans”öğesi ise en yüksek skora sahip içerik öğesi olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting is a type of reporting in which financial and non-financial information are presented together and in connection. Integrated reports, in which the social, environmental and financial activities of the organizations are presented in a single report with a holistic perspective, enable stakeholders to make more accurate analyzes about the organization. The points to be taken into consideration during the preparation of integrated reports were determined with the International Integrated Reporting Framework published by the International Integrated Reporting Council in 2013. Today, many organizations are based on the International Integrated Reporting Framework when preparing integrated reports. In January 2021, the International Integrated Reporting Framework was revised by the International Integrated Reporting Council in order to provide a simple and clear structure. In this study, it is aimed to determine to what extent the annual reports published by the participation banks in Turkey comply with the content elements and guiding principles specified in the International Integrated Reporting Framework over the years. For this purpose, the annual reports published by 5 participation banks in Turkey for the years 2018-2020 on their official sites were analyzed using content analysis method. As a result of the analysis, it has been determined that the annual reports published by the 5 participation banks within the scope of the research for all three years are in compliance with the International Integrated Reporting Framework. It was determined that the participation bank with the highest integrated report compliance score was Kuveyt Türk Participation Bank for 2018 and 2019, and Albaraka Türk Participation Bank for 2020. Ziraat Participation Bank and Vakıf Participation Bank were found to be the participation banks with the lowest integrated report compliance score for all three years. In addition, for all three years, the“Materiality”and“Consistency and Comparability”principles were determined as the guiding principles with the highest score, while the“Performance”element was found to be the content element with the highest score.