Değişik özelliklerdeki ZnO kristallerinin brillant black boyar maddesinin bozundurulmasına fotokatalitik etkisinin incelenmesi
Investigation of the photocatalytic effect of ZnO crystals with different properties on the degradation of brillant black dyes
- Tez No: 682440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED BORA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada tekstil endüstrisinde boyar madde olarak kullanılan Brillant Black'in UV ışık altındaki fotokatalitik bozunma prosesi çinko oksit fotokatalizörü varlığında en iyi fotokatalizörü tespit etmek üzere optimize edilmiştir. Seçilen parametre ve seviyeler için uygulanacak optimizasyon için L9 (34) Taguchi deneysel tasarımı kullanılmıştır. Fotokatalitik bozundurma deneylerinde kullanılan ZnO fotokatalizörler kimyasal çöktürme yöntemiyle sentezlenmiş ve üretilen ZnO malzemelerle ile fotokatalitik bozundurma süreleri incelenmiştir. Böylelikle“daha küçük daha iyi”ilkesinin kabul edilmesiyle elde edilen sonuçlara göre en iyilenmiş şartlara göre ZnO malzeme üretilmiştir. Bu noktadan sonra üretilen ZnO fotokatalizör kullanılarak reaksiyon kinetiği belirleme çalışmaları yapılmış ve dönüşüm oranının bulunmasına yönelik zamana bağlı bir denklem üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the photocatalytic degradation process of Brilliant Black, which is used as a dyestuff in the textile industry, under UV light was optimized to detect the best photocatalyst in the presence of zinc oxide photocatalyst. L9 (34) Taguchi experimental design was used for the optimization to be applied for the selected parameters and levels. ZnO photocatalysts used in photocatalytic decomposition experiments were synthesized by chemical precipitation method and photocatalytic degradationperiods were investigated by using the produced ZnO materials. Thus, ZnO material was produced again according to the optimized new conditions with the results obtained by accepting the principle of“smaller is beter”. After this point, the reaction kinetics determination studies were carried out using the produced ZnO photocatalyst and a time dependent equation was produced to find the conversion rate.