Geniş çaplı koroner arterlerde stent tipi ve stent çapının uzun dönem klinik sonuçlar üzerine etkisi
The effect of stent type and stent diameter on long-term clinical outcomes in large diameter coronary arteries
- Tez No: 682451
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geniş Çaplı Koroner Arterlerde Stent Tipi Ve Stent Çapının Uzun Dönem Klinik Sonuçlar Üzerine Etkisi Amaç: Çalışmamızda, çapı 4 – 4,4 mm olan koroner arterlerdeki darlık ya da tıkanıklıklarda, 4 mm çapında ÇMS kullanımı, 4 mm çapında İSS kullanımı ve ya 3 mm çapında İSS kullanımını takiben 4 mm çapında balon ile postdilatasyon uygulanması stratejilerinin uzun dönem klinik sonuçlar üzerine etkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2014 ile Temmuz 2020 tarihleri arasında fakültemiz koroner anjiografi ve kateterizasyon laboratuarında PKG uygulanmış hastalar retrospektif olarak tarandı. Bu hastalardan 4 mm çapında ÇMS, 4 mm çapında İSS ve 3 mm çapında İSS takılmış olanlar belirlendi. Bu hastalardan stentin ekspanse edildiği çap olarak 4 - 4.4 mm olan hastalar çalışmaya dahil edildi. 350 hasta çalışmaya alındı. Hastalar takılan stent tipine ve stent çapına göre 3 gruba ayrıldı. 1. Grup 4 mm çapında ÇMS takılan hastalar(n:134), 2. Grup 4 mm çapında İSS takılan hastalar(n:107), 3. Grup 3 mm çapında İSS takılıp 4 mm çapında NC balon ile postdilatasyon uygulanmış hastalar(n:109). Primer sonlanım noktalarımızı HLR, kardiyak ölüm ve hedef damar ilişkili MI olarak belirledik. Sekonder sonlanım noktamız ise tüm nedenli ölüm idi. Bulgular: Hedef lezyon revaskülarizasyonu (HLR) oranlarına baktığımızda, çalışmaya alınan toplam 350 hastada takip süresince 7 (%2) hastada HLR yapılmıştır. Grup 1'de 4 hasta (%3), grup 2'de 2 hasta (%1,9), grup 3'de 1 hastada (%0,9) HLR yapılmış olup gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır(p=0,516).Kardiyak ölüm oranlarını karşılaştırdığımızda grup 1'de 5 (%3,7) , grup 2'de 2(%1,9) , grup 3'de 3(%2,7) kardiyak ölüm görülmüş olup gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir(p=0,687). Hedef damar ilişkili MI oranlarına baktığımızda, grup 1'de 6 hasta (%4,5), grup 2'de 4 hasta (%3,7), grup 3'de 2 hastada (%1,8) hedef damar ilişkili MI yaşanmış olup anlamlı fark saptanmamıştır(p=0,519). Tüm nedenli ölüm oranlarını karşılaştırdığımızda grup 1'de 10 (%7,5) , grup 2'de 6(%5,6) , grup 3'de 6(%5,5) ölüm görülmüş olup gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır(p=0,473). Sonuç:Perkütan koroner girişimlerde, bifurkasyon, KTO ve ya çoklu stentleme gerektirmeyen lezyonlara uygulanan tek stent girişimlerinde, 4 – 4,4 mm aralığında bir damar ile karşılaşıldığında, 4 mm çapında İSS takmak ile 4 mm çapında ÇMS takmak ve ya 3 mm çapında İSS takıp 4 mm çapında bir balon ile postdilate etmek arasında, HLR, hedef damar ilişkili MI, kardiyak ölüm ve tüm nedenli ölüm açısından anlamlı farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
The Effect of Stent Type and Stent Diameter on Long-Term Clinical Outcomes in Large Diameter Coronary Arteries Objective: In our study, we investigated the long-term clinical results of using a 4 mm diameter BMS, a 4 mm diameter ISS, or a 3 mm diameter ISS followed by postdilatation with a 4 mm balloon in stenosis or occlusion of the coronary arteries with a diameter of 4 – 4,4 mm. Materials and Methods: In our study, patients who underwent PCI in the coronary angiography and catheterization laboratory of our faculty between January 2014 and July 2020 were retrospectively scanned. Among these patients, those with 4 mm diameter BMS, 4 mm diameter ISS, and 3 mm diameter ISS were identified. Patients with a diameter of 4 - 4.4 mm in which the stent was expanded were included in the study. 350 patients were included in the study. The patients were divided into 3 groups according to the stent type and stent diameter. The first group was patients with a 4 mm diameter BMS (n: 134), the second group was patients with a 4 mm diameter ISS (n: 107), the third group was patients with a 3 mm diameter IDS and postdilatation with a 4 mm diameter NC balloon (n: 109). We set our primary endpoints as HLR, cardiac death, and target vessel-related MI. Our secondary endpoint was all-cause death. Results: When we look at the target lesion revascularization (HLR) rates, HLR was performed in 4 patients (3%) in Group 1, 2 patients (1.9%) in Group 2, and 1 patient (0.9%) in Group 3. no significant difference was found between the groups (p=0.516). When we compared the cardiac death rates, there were 5 (3.7%) cardiac deaths in group 1, 2 (1.9%) in group 2, 3 (2.7%) cardiac deaths in group 3, and no significant difference was found between the groups( p=0.687). When we look at the target vessel-related MI rates, 6 patients (4.5%) in group 1, 4 patients (3.7%) in group 2, and 2 patients (1.8%) in group 3 experienced target vessel-related MI. and no significant difference was found (p=0.519). When we compared all-cause mortality rates, there were 10 (7.5%) deaths in group 1, 6 (5.6%) deaths in group 2, and 6 (5.5%) deaths in group 3, and no significant difference was found between the groups (p. =0.473). Conclusion: In percutaneous coronary interventions, when a vessel between 4 and 4.4 mm is encountered, there is no significant difference between inserting a 4 mm diameter ISP, a 4 mm diameter CMS, or a 3 mm diameter ISP and postdilating a 4 mm balloon.