Karotis stentleme sonrası hipotansiyon gelişen hastaların sosyodemografik özelliklerinin ve olası risk faktörlerinin incelenmesi
Evaluation of sociodemographic characteristics and possible risk factors of patients who developed hypotension after carotid stenting
  1. Tez No: 720854
  2. Yazar: FEYZULLAH CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Karotis arter stentleme (KAS) sonrasında hipotansiyon sıklıkla gelişmektedir. Bu durum hemodinamiyi bozabilmekte ve komplikasyonlara neden olabilmektedir. Biz bu çalışmada KAS sonrası hipotansiyon gelişmesi açısından olası risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniveristesi Tıp Fakültesi Nöroloji AD 'nda Haziran 2016-Ağustos 2021 tarihleri arasında karotis arter stentleme yapılan, verileri hastane nöroloji klinik bireysel arşivi ve hastane otomasyon sisteminden ardışık olarak eksiksiz bir şekilde temin edilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Kliniğimizde karotis artere stent takılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastaların anjio sonrasında kan basınçları 24 saate kadar incelendi. Karotis stentleme sonrasında sistolik kan basıncı 90 mmHg'dan düşük olan ya da sistolik kan basıncında bazale göre 40 mmHg' dan daha fazla düşüş yaşayan hastalar hipotansiyon gelişen grup (hipotansif grup) olarak belirlendi. Diğer hastalar ise hipotansiyon gelişmeyen grup (normotansif grup) olarak belirlendi. Hipotansif grup ve normotansif grup arasında; yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diyabet hastalığı, hiperlipidemi, koroner arter hastalığı, atriyal fibrilasyon, sigara kullanım öyküsü, arkus aortanın tipi, stent takılan taraf darlık yüzdesi (STTDY), kontralateral darlık yüzdesi, anjioplasti yapılıp yapılmadığı, işlem süresi, femoral kılıf genişliği, işlem öncesinde antihipertansif kullanımı (İÖAHK), işlem öncesi glomerüler filtrasyon hızı (GFR), işlem öncesi ve sonrası hemoglobin-hematokrit düzeyleri, hastanede kalış süresi, işlem sonrası 24 saat içerisinde komplikasyon gelişip gelişmeme durumu (TİA, SVH) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığına bakıldı. Karotis arter darlık yüzdesi CC(Common carotid) kriteri kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypotension is common after carotid artery stenting (CAS). This can disrupt hemodynamics and cause complications. In this study, we aimed to determine possible risk factors for the development of hypotension after CAS. Materials-Methods: Patients who underwent carotid artery stenting between June 2016 and August 2021 at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Neurology Department and whose data were completely obtained from the hospital archive and hospital automation system were included in the study. Patients with carotid artery stents in our clinic were reviewed retrospectively. The blood pressures of the patients were examined up to 24 hours after angiography. Patients with a systolic blood pressure lower than 90 mmHg after carotid stenting or a decrease in systolic blood pressure more than 40 mmHg compared to baseline were defined as the hypotension developing group (hypotensive group). Other patients were determined as the group that did not develop hypotension (normotensive group). Between hypotensive group and normotensive group; age, gender, hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia, coronary artery disease, atrial fibrillation, smoking history, type of aortic arch, percentage of stenosis on the lesion side, percentage of contralateral stenosis, whether angioplasty was performed, duration of the procedure, femoral sheath width, use of antihypertensive before the procedure It was investigated whether there was a statistically significant difference between pre-procedural glomerular filtration rate, pre- and post-procedure hemoglobin-hematocrit levels, length vii of hospital stay, and whether complications developed within 24 hours after the procedure (TIA, CVD). Percentage of carotid artery stenosis was calculated using Common Carotid (CC) criteria. P values