Synthesis and investigation of optical and electrochemical properties of organoboron based donor-acceptor type conjugated polymers
Organobor bazlı donör-akseptör tipi konjüge polimerlerin sentezi ve optik ve elektrokimyasal özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 682452
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda enerji üretimi alanında ortaya çıkan sorunların çözümü için alternatif enerji kaynakları çalışmalarında bor elementi önemli bir yere sahiptir. Borun üstün özelliklerinin ve birçok endüstri alanında yaygın kullanımının yanı sıra konjüge organik yapılara entegre olduğu bilinmektedir. Alternatif enerji kaynakları üzerine yapılan çalışmaların güncel odak noktalarından biri, yarı iletken konjüge yapılara sahip polimerler ve küçük organik moleküllerdir. Bu çalışmada bor birimleri pirazin biriminden başlanarak sentezlenen konjüge yapıya literatürde yeni bulunan bir yöntem olan post-borilasyon tekniği ile entegre edilmiştir. Molekül içi bor-azot (B-N) koordinasyon bağlarının, konjüge sistemlerin konformasyonları ve elektronik yapıları üzerindeki rolünün araştırılması amaçlanmaktadır. Bor içeren polimerlerin sentezi, Suzuki-çapraz birleştirme reaksiyonu ve ardından post-borilasyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bor eklenmiş (P1B) ve fenil ünitesi ile kararlı hale gelen bor içeren polimer, bor ünitesi olmayan polimere (P1A) göre daha düşük LUMO enerjisine sahiptir ve emisyon spektroskopisinde yaklaşık 120 nmlik kırmızı bölgeye kaymaya neden olur. Fotolüminesans kuantum verimliliği (PLQY) değerleri 510 nm'de P1A için %76 ve 630 nmde P1B için %dır. Parlaklık değerleri P1A için 12000 cd/m2 ve P1B için 2000 cd/m2 olarak kaydedildi. P1A ve P1Bnin akım verimleri sırasıyla 9.0 Vda 1.3 cd/A ve 0.3 cd/A olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In recent years, the element boron has an important place in the studies of alternative energy sources to solve problems arising in the field of energy production. In addition to its superior properties and wide use in many industry areas, it is known that boron is integrated into conjugated organic structures. One of the current focus points of studies on alternative energy sources is polymers with semiconductor conjugated structures and small organic molecules. In this study, boron units were embedded in a conjugated structure that were synthesized starting from pyrazine unit and used with a recently found method in the literature which is the post-borylation. It is aimed to investigate the role of intramolecular boron-nitrogen (B-N) coordination bonds on the conformation of the conjugated systems and their electronic structure. The synthesis of boron-containing polymers was carried out by Suzuki-cross coupling reaction followed by the post-borylation method. Borylated polymer (P1B), which has a boron added and became very stable with the phenyl unit, has a lower LUMO energy compared to the polymer without the boron unit (P1A) and a red shift of about 120 nm in emission. Photoluminescence quantum efficiency (PLQY) values are 76% for P1A at 510 nm and 58% for P1B at 630 nm. Luminance values were recorded as 12000 cd/m2 for P1A and 2000 cd/m2 for P1B. Current efficiencies of P1A and P1B were recorded as 1.3 cd/A at 9.0 V and 0.3 cd/A at 9.0 V, respectively.