Bisfenol-A temelli reseptörlerin sentezi ve metal iyonlarına karşı sensör özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of bisphenol-A based receptors and investigation of sensor properties against metal ions
- Tez No: 682463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı yapıdaki Bisfenol-A temelli yeni Schiff bazı reseptörlerin (BFASA ve BFAHN) hazırlanması ve bu reseptörlerin farklı metal iyonlarına karşı fluorimetrik ve kolorimetrik davranışlarının araştırılması gerçekleştirilmiştir. Yeni sentezlenen Bisfenol-A temelli Schiff bazı reseptörlerin (BFASA ve BFAHN) yapıları spektroskopik teknikler (1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR ve TOF-MS) yardımıyla karakterize edilmiştir. Hazırlanan reseptörlerin EtOH/H2O (90/10) çözücü ortamında metal iyonlarına karşı kolorimetrik ve fluorimetrik olarak seçimli olup olmadığı incelenmiş ve Al3+ iyonlarına karşı fluorimetrik olarak seçimli olduğu tespit edilmiştir. Yeni hazırlanan BFASA ve BFAHN reseptörlerinin Al3+ iyonuna karşı seçimlilik davranışları çeşitli fluoresans deneyleri ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, preparation of novel Schiff base receptors (BFASA and BFAHN) based on Bisphenol-A with different structures and investigation of the fluorometric and colorimetric behaviors of these receptors against different metal ions were carried out. The structures of novel synthesized Bisphenol-A-based Schiff base receptors (BFASA and BFAHN) were characterized by spectroscopic techniques (1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR and TOF-MS). It was investigated whether the prepared receptors were selective against metal ions in EtOH/H2O (90/10) solvent medium, colorimetrically or fluorometrically, and it was determined that they were fluorimetrically selective against Al3+ ions. The selectivity behavior of the novel prepared BFASA and BFAHN receptors towards Al3+ ion was investigated by various fluorescence experiments.