Farklı yapısal özelliklere sahip yem karma ve dağıtma makinelerinin iş kalitelerinin belirlenmesi
Determining the work quality of feed mixing wagons with different structural characteristics
  1. Tez No: 682462
  2. Yazar: MELTEM DENİZ CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAVUZ ŞEFLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Ülkemizde özellikle son yıllarda hayvancılığa verilen desteklerle bu alanda mekanizasyon düzeylerinin artışına bağlı olarak önemli gelişmeler olmuştur. Özellikle sürü yönetim sistemleri, otomatik sağım, temizlik ve hijyen konularında sağlanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak yemleme mekanizasyonunda da önemli gelişmeler sağlanmıştır. Özellikle geçtiğimiz son 10 yıl içerisinde hayvan besleme açısından oldukça büyük öneme sahip olan yem karma ve dağıtma makinelerinin imalatlarında ülkemizde önemli adetlere ulaşılmıştır. Ülkemizde farklı konsrüksiyon özelliklerine ve karma kapasitelerine sahip çok çeşitli makinelerin imalatı yapılmaktadır. Bunlar genellikle yatay veya dikey konumlandırılmış tek veya çift helezonlu makineler olarak ortaya çıkmaktadır. Bu konstrüksiyon farklılıkları imalat kolaylığı, maliyet ve kullanılan yem materyallerinin özellikleri gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Yapılmış olan bu çalışmada; ülkemiz hayvancılık işletmelerinin ortalama büyüklükleri göz önüne alınarak uygun olduğu düşünülen farklı yapısal özelliklere sahip 6 m3 hacminde üç farklı yem karma ve dağıtma makinası (A tipi – yatay tek helezonlu, B tipi – dikey tek helezonlu ve C tipi – yatay çift helezonlu) işletmecilik yönleriyle karşılaştırılmış ve gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Değerlendirmelerde kullanım kolaylıkları, yem karma performansları, ortalama yakıt tüketimleri ve güç ihtiyaçları belirlenmiştir. Sonuç olarak karışım homojenliğini belirlemek için alınan örneklerdeki iz materyalinin değişimini ifade eden varyasyon katsayısı değerleri A, B ve C tipi makinelerde sırasıyla %12,41, %10,32 ve %8,97 olarak bulunmuştur. Yapılan güç ölçümlerinde en yüksek ortalama güç ihtiyacı 8,61 kW ile dikey tek helezonlu makinede, en düşük ortalama güç ihtiyacı ise 6,95 kW ile yatay çift helezonlu makinede ölçülmüştür. Yapılan yakıt tüketimi ölçümleri de güç ihtiyacı değerlerine paralel bir seyir izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Recent supports provided to livestock operations also supported the development of mechanization levels used in these operations. Technological progress especially in herd management systems, automatic milking, cleaning and hygiene systems led to significant progress also in feeding mechanization. Especially during the last 10 years, significant numbers were achieved in manufacture of feed mixing and distribution machines with a great role in animal feeding in livestock operations. In Our Country, various types of feed mixers with different capacities and constructions are manufactured. These machines generally have single or double augers positioned horizontally or vertically. Such differences in machine constructions are generally resulted from manufacture easiness, cost items and feed characteristics. In present study, considering the average size of livestock operations of Turkey, three feed mixing and distribution machines with different constructions and 6 m3 vagon capacity (A Type – Horizontal Single Auger, B Type Vertical Single Auger and C Type Horizontal Double Auger) were compared in terms of operational conditions and assessments were made accordingly. Ease of use, feed mixing performance, average fuel consumption and power needs were determined in the evaluations. As a result, the coefficients of variation expressing the change of the trace material to determine the homogeneity of the mixture taken from the samples were found to be 12.41, 10.32% and 8.97% in A, B and C type machines, respectively. In the power measurements made, the highest average power requirement was measured in the vertical single-auger machine with 8,61 kW, and the lowest average power requirement was measured in the horizontal double-auger machine with 6,95 kW. The fuel consumption measurements also followed a course in parallel with the power demand values.