Murat dağı (Kütahya-Uşak) Gediz uzantılarının Chrysomelıdae (coleoptera) faunası
Chrysomelidae (coleoptera) fauna of Gediz extensi̇ons of Murat Mountai̇n (Kütahya-Uşak)
  1. Tez No: 682466
  2. Yazar: EBRU ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmada 2019-2020 yılları arasında, Kütahya ve Uşak illerinin doğal sınırını oluşturan Murat Dağı' nın Gediz uzantılarının yaprak böceği (Coleoptera: Chrysomelidae) faunası araştırılmıştır. Sonuç olarak Chrysomelidae familyasından 5 alt familyaya ait (Criocerinae, Cryptocephalinae, Chrysomelinae, Galerucinae, Cassidinae) 1166 örnek incelenmiş, 24 cins ve 88 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen taksonların tamamı Murat Dağı için, 85'i Kütahya ili için ve 39'u Ege Bölgesi için ilk defa rapor edilmiştir. Chaetocnema aerosa (Letzner 1847), Chaetocnema picipes Stephens 1831, Neocrepidodera motschulskii Konstantinov, 1991 ve Psylliodes ozisiki Leonardi and Arnold, 1995 türleri Türkiye'den ikinci kez bu çalışmayla rapor edilmiştir. Ayrıca, Aeschrocnemis jailensis (Heikertinger, 1922) ve Cryptocephalus pygmaeus pygmaeus Fabricius, 1792 Türkiye faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Çalışmada saptanan türler bilinen Dünya ve Türkiye dağılışlarına göre yenileri eklenerek tekrar gözden geçirilmiştir. Ekolojik veri olarak, türlerin tespit edilebilen konak bitkileri ve kişisel gözlemlere dayalı habitat bilgileri verilmiş, ayrıca yükseklik tercihleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leaf beetles (Coleoptera: Chrysomelidae) collected during 2019-2020 from Murat Mountain localed in the border of Kütahya and Uşak provinces have been investigated in the present study. Consequently, 1166 samples were examined, 24 genera and 88 taxa belonging to 5 subfamilies (Criocerinae, Cryptocephalinae, Chrysomelinae, Galerucinae, Cassidinae) were identified. All the determined taxa are firstly reported from Murat Mountain, 85 of them have been recorded for the first time from Kütahya province, and 39 taxa are new for Ege Region. Chaetocnema aerosa (Letzner 1847), Chaetocnema picipes Stephens 1831, Neocrepidodera motschulskii Konstantinov, 1991 and Psylliodes ozisiki Leonardi and Arnold, 1995 are reported second time from Turkey by this study. Additionally, Aeschrocnemis jailensis (Heikertinger, 1922) and Cryptocephalus pygmaeus pygmaeus Fabricius, 1792 are firstly recorded for the fauna of Turkey. The known world and Turkey distribution range of all species were revised again by adding new ones. Habitat and food plant information of the species were also given as ecological data based on personal observations. The altitude preferences of some species were evaluated as well.