Sumak (Rhus coriaria) ve siyah kuru kirecin (Citrus aurantifolia) escherichia coli üzerindeki antimikrobiyal ve biyofilm bozucu
Antimicrobial and biofilm disruption effects of sumac (Rhus coriaria) and black dry lime (Citrus aurantifolia) on escherichia coli
- Tez No: 682527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSAL SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Sumak ve Kara Kireç meyvesinden elde edilen ekstraktların antibakteriyel etkisini değerlendirmek için yapılmıştır. Bu bitki özütleri, Escherichia coli ATCC 25922 ve Escherichia coli ATCC 35218'e karşı test edildi Ekstrelerin anti bakteriyel aktiviteleri disk difüzyon yöntemi ve agar kuyucuk difüzyon. İnhibitör bölgeler milimetre olarak kaydedildi. Bitki ekstraktlarının standart E. coli suşlarına karşı (MBk) ve (MIk), tüp seyreltme yöntemi ve agar plak yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Hem E. coli ATCC 25922 suşu hem de E. coli ATCC 35218 tarafından biyofilm oluşturma kabiliyeti gözlemlenmiş ve bitki ekstraktlarının biyofilm inhibisyon etkisi mikroplaka yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Meyve özlerinin fitokimyasal taraması, fenolik bileşiklerin ve tanenlerin varlığını gösterdi. Sonuçlar, bitki özlerinin de test edilen suşların büyümesi üzerinde büyük önleyici etki gösterdiğini gösterdi. Patojenik bakterilere karşı en güçlü inhibitör, Citrus aurantifolia'nın sulu özütüdür. E. coli ATCC 25922, E. coli ATCC 35218 üzerinde siyah kuru Kirecin sulu ekstresi durumunda MBk sırasıyla (7000 μg / ml) ve (10200 μg / ml) idi. Ayrıca, E. coli ATCC 25922'ye karşı siyah kuru kireç sulu ekstresinin MIk değeri (6800 ug / ml) ve E. coli için ATCC 35218 (10000 ug / ml) idi. Her iki E. coli suşu için siyah kuru Lime etanol ekstresinin MBk'si (9000 μg / ml) iken, siyah kuru Lime etanol ekstresinin MIk'si her iki E. coli suşuna karşı (8800 μg / ml) idi. E. coli ATCC 25922 ve E. coli ATCC 35218 için Sumac sulu ekstresinin MBk'si karşılıklı olarak (9000 μg / ml) ve (10000 μg / ml) idi. Sumak sulu özütünün E. coli ATCC 25922 için MIk değeri (8800 ug / ml) ve E. coli ATCC 35218 için (9900 ug / ml) idi. Sumac'ın E. coli ATCC 25922 ve E. coli ATCC 35218 için etanol ekstresinin MBk'si sırasıyla (9000 μg / ml) ve (8400 μg / ml) iken, Sumac'ın E. coli ATCC 25922'ye karşı etanol ekstresinin MIk'si ve E. coli ATCC 35218, (8800 μg / ml) ve (8200 μg / ml) idi. Bu çalışmanın bulguları, E. coli ATCC 25922'nin güçlü bir biyofilm oluşturucu iken, E. coli ATCC 35218'in zayıf biyofilmler oluşturduğunu göstermiştir. Biyofilmleri bozmak ve engellemek için ekstraksiyonların kullanılması, Sonuçlar, Sulu siyah kuru Kireç özütünün en fazla biyofilm önleyici etkiye sahip olduğunu gösterdi. E. coli ATCC 25922 biyofilmlerinin% 88'ini inhibe edebilir. Bununla birlikte, siyah kuru Lyme'nin etanol ekstresi, E. coli ATCC 25922 biyofilmlerinin% 81'ini bozabilir. Sumac etanol ekstresi, E. coli biyofilmlerinin% 77'sini kısıtladı. ATCC 25922, Sumak'ın sulu özütü aynı suşun biyofilmlerinin% 75'ini durdurdu. Siyah kuru Lyme'nin etanol özütü, E. coli ATCC 35218 biyofilmlerinin% 67'sini inhibe ederken, aynı bitkinin sulu özütü, E. coli ATCC 35218'in biyofilm oluşturma yeteneğini% 64 engelledi. Sumak sulu hasat, E. coli ATCC 35218 biyofilmlerinin% 58'ini sınırlarken, E. coli ATCC 35218'in aynı yasaklanmış biyofilmlerinin etanol ekstraktı% 58 oranında kısıtlandı. Bu araştırmanın bulguları, bu özütlerin bakteri büyümesini ve enfeksiyonları, özellikle de biyofilm bozma etkisini tutmada kullanma olasılığına yönelik yeni yaklaşımlardır. Bu sonuçlar, bakterilerin kontrolünde antibiyotikle ilişkilendirildiğinde bitki özlerinin önemini kullanma olasılığına giden yolu açmaktadır. Gelecekteki talimatlar, gerçek etkinliği ve potansiyel toksik reaksiyonları belirlemek için bu özütleri in vivo ve klinik çalışmaları test etmektir.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted to assess the antibacterial effect of extracts retrieved from the fruit of Sumac and Black Dry Lime. These plant extracts were tested against Escherichia coli (E. coli) ATCC 25922 and Escherichia coli ATCC 35218. The antibacterial activity of extracts was assessed through both the agar well diffusion and disk diffusion methods. The zones of inhibitory were obtained in millimeters. (MBC) and (MIC) of the plant extracts against the standard strains of E. coli were assessed using tube dilution method and by agar plate method .The capability of biofilm formation by were observed and biofilm inhibition impact of the plant extracts were evaluated using microplate method. Phytochemical screening of the fruit extracts indicated the existence of phenolic compounds and tannins.. The results showed that the plants extracts also showed great inhibitory effect on the growth of the tested strains. The most potent inhibitory against pathogenic bacteria was aqueous of Citrus aurantifolia extract. The MBC in case of aqueous extract of black dry Lime on E. coli ATCC 35218, E. coli ATCC 25922 were (7000 μg/ml) and (10200 μg/ml) respectively. Also, the MIC of aqueous extract of black dry Lime against E. coli ATCC 25922 was (6800 μg/ml) and for E. coli ATCC 35218 was (10000 μg/ml). The MBC of ethanol extract of black dry Lime for both strains of E. coli was (9000 μg/ml), while the MIC of ethanol extract of black dry Lime was (8800 μg/ml) against both strains of E. coli. The MBC of Sumac aqueous extract for E. coli ATCC 25922 and E. coli ATCC 35218 were (9000 μg/ml) and (10000 μg/ml) reciprocally. While the MIC of Sumac aqueous extract for E. coli ATCC 25922 was (8800 μg/ml) and for E. coli ATCC 35218 was (9900 μg/ml). The MBC of ethanol extract of Sumac for E. coli ATCC 25922 and E. coli ATCC 35218 were (9000 μg/ml) and (8400 μg/ml) respectively, while the MIC of ethanol extract of Sumac against E. coli ATCC 25922 and E. coli ATCC 35218 were (8800 μg/ml) and (8200 μg/ml). The findings of the present study indicated that the E. coli ATCC 25922 was a strong biofilm former while E. coli ATCC 35218 formed weak biofilms. Using the extractions to disrupt and inhibit biofilms, the results showed that the Aqueous black dry Lyme extract had the most biofilm inhibitory effect. It could inhibit 88% of biofilms of E. coli ATCC 25922. However, the ethanol extract of black dry Lyme could disrupt 81% of the biofilms of E. coli ATCC 25922. The Sumac ethanol extract constrained 77% of biofilms of E. coli ATCC 25922, whereas the aqueous extract of Sumac halted 75% of biofilms of the same strain. The ethanol extract of the black dry Lyme inhibited 67% of the biofilms of E. coli ATCC 35218, watery extract of the Lyme obstructed 64% ability of E. coli ATCC 35218 to form biofilms. Sumac aqueous harvest restrained 58% of biofilms of E. coli ATCC 35218 ,ethanol extract of the Lyme prohibited biofilms of E. coli ATCC 35218 by 58%. The findings of this research are novel approaches toward the possibility of applying such extracts in sequestering bacterial growth and infections, particularly the biofilm disruption impact. These results pave the way toward the possibility of using the significance of extracts of plant while related to antibiotic in control of bacteria. Future directions are to test these extracts in vivo and clinical researches for determining the potential toxic reactions and actual effectiveness.