2-amino-4-(sübstitüe amino)kinolin-3-karbonitrillerin sentezi, karakterizasyonu ve kuantum kimyasal hesaplamaları
Synthesis, characterization and quantum chemical calculations of 2-amino-4-(substituted amino)quinoline-3-carbonitriles
  1. Tez No: 682562
  2. Yazar: NIZAMI SHAMIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Organik bileşiklerin yarıdan fazlası heterosiklik iskelet içerdiklerinden heterosiklik yapılar son derece önemli bileşikler grubudur. Birçok vitaminde, ilaçta ve doğal bilşiklerde heterosiklik yapılar mevcuttur. Bundan dolayı yeni heterosiklik bileşiklerin sentezi güncel araştırma konularındandır. Kinolin ve türevlerinin çeşitli biyolojik ve farmakolojik aktivitelere sahip olmaları onları önemli bir bileşik sınıfı yapmaktadır. Bu tezin ilk aşamasında, 2-amino-4-hidroksikinolin-3-karbonitriller potasyum tersiyer bütoksit varlığında N-(2-aminobenzoil)benzotriazollerin malononitril ile reaksiyonundan sentezlenmiştir. Tezin ikinci aşamada 2-amino-4-hidroksikinolin-3- karbonitrilin fosforoksi klorür ile olan reaksiyonundan 2-amino-4-klorokinolin-3- karbonitriller elde edilmiştir. Üçüncü aşamada, 2-amino-4-klorokinolin-3-karbonitrillerin birincil ve ikincil aminler ile olan reaksiyonundan 2-amino-4-(sübstitüe amino)kinolin3-karbonitriller sentezlenmiştir. Bütün aşamalarda elde edilen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H NMR, 13C NMR gibi spektroskopik yöntemler ile aydınlatılmıştır. Tezin dördüncü aşamasında, sentezlenen 2-amino-4-(sübstitüe amino)kinolin-3-karbonitrillerin kuantum kimyasal hesaplamaları Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT/B3LYP/6-31G(d,p)) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tezin son aşamasında, deneysel ve teorik sonuçlar arasındaki korelasyon incelenmiş ve sonuçların uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic compounds are extremely important because more than half of all organic compounds contain heterocyclic skeleton. The hetereocyclic structres exist in many vitamins, drugs and natural compound. Therefore, synthesis of novel heterocyclic compounds and the development of new synthetic methodologies are the subject of current research. The fact that quinoline and its derivatives have various biological and pharmacological activities makes them an important class of compounds. In the first stage of this thesis, 2-amino-4-hydroxyquinoline-3-carbonitriles were synthesized from the reaction of N-(2-aminobenzoyl) benzotriazoles with malononitrile in the presence of potassium tertiary butoxide. In the second step of the thesis, 2-amino4-chloroquinoline-3-carbonitriles were obtained from the reaction of 2-amino-4- hydroxyquinoline-3-carbonitrile with phosphorus oxychloride. In the third step, 2-amino4-(substituted amino) kinoline-3-carbonitriles were synthesized from the reaction of 2- amino-4-chloroquinoline-3-carbonitriles with primary and secondary amines. The structures of the compounds obtained at all stages were elucidated by spectroscopic methods such as FT-IR, 1H NMR, 13C NMR. In the fourth step of the thesis, quantum chemical calculations of synthesized 2-amino-4-(substituted amino) quinoline-3- carbonitriles were studied using Density Functional Theory (DFT/B3LYP/6-31G(d,p)). In the last stage of the thesis, the correlation between the experimental and calculated results were examined and it was observed that the results were compatible.