Fedâilu'l-Kur'ân kitapları bağlamında ashâbu'l-hadîsin Kur'ân anlayışı
The comprehension of the Quran of ahl al-hadith the context Fada'il al-Quran books
  1. Tez No: 682577
  2. Yazar: EMİNE AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bir hadîs çalışması olan bu tezde kütüb-i tis'adaki fedâilu'l-Kur'ân rivâyetleri incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde Ashâbu'l-hadîs ve Ashâbu'r-re'y ekolleri hakkında bilgi verilmiş ve bu iki ekolün Kur'ân anlayışına değinilmiştir. İkinci bölümde Fedâilu'l-Kur'ân edebiyatı ve eserleri incelenmiş; bazı fedâilu'l-Kur'ân rivâyetlerinin müfrit Ashâbu'r-re'y olarak tanımlanan Mu'tezile ekolü tarafından halku'l-Kur'ân anlayışını temellendirmede delil olarak kullanıldığı bilgisi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu konudaki tartışmalı rivâyetlerin muhaddisler ve şârihler tarafından nasıl anlaşıldığı meselesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is a hadith study, the narrations of the Fada'il al-Quran in the nine books of hadith are considered. In the first chapter of the thesis, ahl al-Hadiht and ahl al-Ra'y are apprised and the perspectives of the Quran of both of the schools are mentioned. In the second chapter, literature and works of the Fada'il al-Quran are examined and it is explained that some of the narrations of the Fada'il al-Quran are used as evidence by the Mutazilah school, which is defined as extremist ahl al-Ray, to justify the position that the Quran was created. In the third chapter, it is emphasized how the controversial narrations about on that subject were understood by the commentators and traditionist.