Göller yöresinde yaban tavşanı (lepus europaeus)'nın var-yok verilerine dayalı bulunma olasılıkları ile uydu verileri arasındaki ilişkiler
The relationships between occurrence probability of european hare (lepus europaeus) based on presence-absence data and satellite data in Lake district
  1. Tez No: 682576
  2. Yazar: ALPER MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez; Göller yöresinde bulunan Burdur, Ağlasun ve Sütçüler Yöresinde Yaban tavşanı habitatları ile uydu verileri arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Yaban tavşanı'na ait envanter verileri ile Landsat 8-OLI uydu görüntüsünden üretilen GBGM Homojenlik, GBGM Entropi, GBGM Korelasyon, dairesel ortalama, kenar zıtlığı ve maksimum farklılık değişkenleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yaban tavşanı'na ait bulunma olasılık değerleri 71 m, 100 m, 158 m, 200 m, 300 m, 500 m, 750 m, ve 1000 m yarıçapında olmak üzere 8 farklı ölçekde hesaplatılmıştır. İstatistiksel ilişkiler çoklu regresyon analizi ve sınıflandırma ağacı yöntemleri ile incelenmiştir. Çoklu regresyon analizi ile yapılan değerlendirme sonucunda en yüksek ilişki 71 m yarıçap için hesaplanan olasılık değerleri ile elde edilmiştir. R2 değeri 0,738 olan bu modeli oluşturan parametreler ise dairesel ortalama ve kenar zıtlığı olarak bulunmuştur. Yarıçapı 71 m olan Yaban tavşanı'na ait bulunma olasılıkları ile uydu verisinden türetilen parametreler arasındaki ilişkilerin sınıflandırma ağacı analizi sonucunda ise eğitim verisi R2 değeri 0,82 test verisi R2 değeri 0,77 olarak bulunmuştur. Modeli oluşturan değişkenler dairesel ortalama, maksimum farklılık ve kenar zıtlığı olmuştur. Çalışma sonucunda Yaban tavşanı'nın tercih ettiği habitatların uydu verileri ile başarılı bir şekilde tespit edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out to determine relationships between habitats of European hare in Burdur, Ağlasun and Sütçüler Region located in the Lakes Region and satellite data. For this purpose, the relationships between the data of the European hare and variables derived from Landsat 8-OLI satellite image (GLCM Homogeneity, GLCM Entropy, GLCM Correlation, circular mean, edge contrast and maximum difference) were investigated. The presence probability values of the European hare were calculated on 8 different scales: 71 m, 100 m, 158 m, 200 m, 300 m, 500 m, 750 m, and 1000 m radius. Statistical relationships were analyzed by multiple regression analysis and classification tree methods. As a result of the multiple regression analysis, the highest correlation was obtained with the presence probability values calculated for 71 m radius. The R2 value of this model created by circular mean and edge contrast was found to be 0,738. As a result of the classification tree performed to reveal relationships between the presence probability of European hare (in 71 m radius) and the parameters derived from the satellite data, the value of the training data R2 and the test data were found to be 0.82 and 0.77, respectively. The variables forming the model were detected as circular mean, maximum difference and edge contrast. In conclusion, it was clearly seen that the habitats preferred by the European hare can be determined successfully with satellite data.