Beypazarı Kapaklı yaban hayatı geliştirme sahasında yayılış gösteren büyük memeli popülasyonları üzerine araştırmalar
Studies on large mammals in Beypazari Kapakli wildlife development area
- Tez No: 682582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Arazi çalışmaları, Ankara İli Beypazarı İlçesi sınırları içerisinde yer alan Beypazarı Kapaklı Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında yürütülmüştür. Sahada yayılış gösteren büyük memeli türlerin tespiti için fotokapanlar ile izleme yöntemi kullanılmış olup, 2015 ve 2016 yıllarının Haziran-Ekim dönemlerinde izleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Araştırma süresi boyunca 46 fotokapan kullanılarak toplamda 9887 fotokapan gün değerine ulaşılmıştır. Fotokapanlar araştırma alanına sistematik yöntemlerle ortalama 1400 metre aralıklar ile yerleştirilmiştir. Bu şekilde alanın tamamında büyük memeli türlerin izlenebilmesi hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda, araştırma alanında yayılış gösteren büyük memeli türlerin varlığı fotoğraflar ile ortaya konmuştur. Çalışma süresince görüntülenen kızıl geyik, bozayı, kurt ve vaşak türlerinin, gün içi aktiviteleri, fotokapanlarda görüntülenme sıklıkları, çalışma dönemindeki aylık aktiviteleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Field studies have been conducted in Ankara Province, Beypazari District, Beypazari Kapakli Wildlife Conservation Area. Camera-traps have been used in order to identify large mammals living in the field. Field studies have been performed from June to October in 2015 and 2016. 46 camera-traps have been used during both periods. Totally 9887 camera-trap days have been reached by using 46 camera-traps in both of the two survey periods during the monitoring studies. Systematic approach has been used in which camera-traps were placed in the area at the intervals of 1400 metres approximately. It was thus aimed to monitor whole area for the large mammals. Existence of large mammals living in the area has been shown at the end of the study. Data such as daily activity patterns, frequency of detection by camera-traps, and monthly activities belonging to the species such as red deer, brown bear, wolf, and lynx have been provided.