Kiral binaftil iskeletine sahip tiyoüre ligandlarının paladyum katalizli asimetrik C-C eşleşme reaksiyonlarında kullanımı
The use of thiourea ligands bearing chiral binaphthyl skeleton in palladium catalyzed asymmetric suzuki C-C coupling reactions
- Tez No: 682631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışması paladyum katalizli asimetrik Suzuki C-C eşleşme reaksiyonları için kiral binaftil iskeleti içeren tiyoüre yapısındaki yeni ligandların sentezi, karakterizasyonu ve katalitik uygulamalarına odaklanmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında, (S)-BINOL bileşiğinden yola çıkılarak binaftil iskeletinin 6,6'-pozisyonlarında sekonder amin grubu oluşturulup bu grup üzerinden elektronik ve kimyasal yapıları farklı iki yeni tiyoüre yapılı ligand sentezlendi. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları çeşitli spektroskopik ve analitik yöntemlerle karakterize edildi. Ardından, kiral tiyoüre ligandlarının paladyum katalizli asimetrik Suzuki C-C eşleşme reaksiyonlarındaki etkinlikleri belirlendi. Bu amaca uygun olarak, ilk önce 1-iyodonaftalen ve 2- etoksinaftalenboronikasit arasındaki model Suzuki reaksiyonu farklı bazlar (K2CO3, K3PO4 ve Ba(OH)2) ve farklı çözücüler (1,4-dioksan, etanol, asetonitril ve DME) eşliğinde, değişik sıcaklıklarda (25, 50, 70 ve 100°C'de), farklı sürelerde ve farklı paladyum öncülleri (Pd2(dba)3, Pd(dba)2, PdCl2, Pd(TFA)2, Pd(OAc)2) varlığında test edildi. Test reaksiyonları neticesinde en uygun bazın Ba(OH)2, çözücünün 1,4-dioksan, paladyum öncülünün Pd2(dba)3, reaksiyon süresinin 15 dk ve reaksiyon sıcaklığının 70°C olduğu belirlendi. 50/1 substrat/katalizör oranında gerçekleştirilen test reaksiyonları ile en uygun reaksiyon şartlarının belirlenmesinin devamında çalışmanın kapsamı; asimetrik Suzuki C-C eşleşme reaksiyonları için farklı arilhalojenürler (1-iyodonaftalen, 1-bromonaftalen, 1-iyodo-2-metoksinaftalen) ve arilboronik asitler (2-etoksinaftalen boronik asit, 2-metoksinaftalen boronik asit, 2-metilnaftalen boronik asit, 1-naftalen boronik asit) varlığında genişletildi. Çalışmalar neticesinde, kiral binaftil iskeletine sahip tiyoüre ligandlarının paladyum katalizli olarak gerçekleştirilen asimetrik Suzuki C-C eşleşme reaksiyonlarında yüksek katalitik etkinlik (%71'e kadar) ve ürün enantiyoseçiciliği (%77.0-99.9) sağladıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the synthesis, catalysis, and catalytic applications of novel thiourea ligands bearing chiral binaphthyl skeleton in the palladium-catalyzed asymmetric Suzuki C-C coupling reactions. First, a secondary amine group attached to the 6,6-positions of the binaphthyl skeleton was synthesized, with the starting compound (S)-BINOL. Then, two ligands with different electronic and chemical structures were synthesized from this group. The structures of all synthesized compounds were characterized by various spectroscopic methods. Then, catalytic effectiveness of the chiral thiourea compounds were determined in palladium-catalyzed asymmetric Suzuki C-C coupling reactions. For this purpose, the model Suzuki C-C coupling reaction between 1-iodonaphthalene and 2-ethoxynaphthaleneboronic acid was performed under different conditions; temperatures (at 25, 50, 70 and 100°C), solvents (1,4-dioxane, ethanol, acetonitrile and DME), times, palladium precursors (Pd2(dba)3, Pd(dba)2, PdCl2, Pd(TFA)2, Pd(OAc)2), and bases (K2CO3, K3PO4 and Ba(OH)2). As a result of these test reactions, it was determined that the most suitable base, solvent, palladium precursor, time and reaction temperatures were Ba(OH)2, 1,4-dioxane, Pd2(dba)3, 15 minutes, 70°C, respectively. After the most suitable reaction conditions, which were performed at 50/1 substrate/catalyst ratio, was determined with the test reactions, the scope of the study was expanded by using different arylhalides (1-iodonaphthalene, 1-bromonaphthalene, 1-iodo-2-methoxynaphthalene) and arylboronic acids (2-ethoxynaphthaleneboronic acid, 2-methoxynaphthaleneboronic acid, 2- methylnaphthaleneboronic acid, 1-naphthaleneboronic acid) in the asymmetric Suzuki C-C coupling reactions. As a result of the studies, it was determined that thiourea ligands bearing chiral binaphthyl skeleton showed high catalytic activity (up to 71%) and product enantioselectivity (%77.0-99.9) in the palladium-catalyzed asymmetric Suzuki C-C coupling reactions.