Grafen oksit esaslı nanosüperkapasitif malzemelerin farklı çözücülerle sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of graphen oxide based nano supercapacitive materials with different solvents
- Tez No: 682635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Etkin enerji depolama ve temiz enerji alternatiflerine duyulan ihtiyaç, modern dünyadaki en büyük endişe kaynaklarından biridir. Süperkapasitörler, bataryalar, yakıt hücreleri ve diğer enerji depolama cihazları gibi enerji depolama cihazlarının uygulanmasıyla ihtiyaç karşılanabilir. Süperkapasitörler enerji depolamaya adanmış cihazlardır. Bu çalışmada, grafen oksit /ZnO, grafen oksit/MnO, grafen oksit/NiO, grafen oksit/SnO kompozit maddeleri aseton, etil alkol, 2-Methoxyethanol, saf su çözücüleri kullanılarak elde edildi. Kompozit madde yapımında kullanılan ZnO, MnO, NiO, SnO nanoparçacıklar tuzlarından sol-jel yöntemi kullanılarak üretildi. Kompozit malzemesinin eldesinde kullanılan grafen oksit ise (GO) Hummers metodu kullanılarak sentezlendi. Elde edilen numunelere XRD, SEM, FT-IR, DTA-TG, UV-vis analizleri uygulandı. Farklı çözücüler kullanılarak elde edilen metal oksit ve grafen oksit katkılı kompozit maddeler kullanarak süper kondansatör uygulamaları için elektrot yapımı gerçekleştirildi. Üretilen elektrotların elektrokimyasal ölçümleri döngüsel voltametri (CV) ile gerçekleştirildi ve elektrotların kapasitans eğrileri ve empedans spektrometreleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The need for efficient energy storage and clean energy alternatives is one of the biggest concerns in the modern world. The need can be met through the application of energy storage devices such as supercapacitors, batteries, fuel cells and other energy storage devices. Supercapacitors are devices dedicated to energy storage. In this study, graphene oxide /ZnO, graphene oxide/MnO, graphene oxide/NiO, graphene oxide/SnO composite materials were obtained by using acetone, ethyl alcohol, 2-Methoxyethanol, pure water solvents. ZnO, MnO, NiO, SnO nanoparticles salts used in making composite materials were produced using the sol-gel method. Graphene oxide (GO) used to obtain the composite material was synthesized using the Hummers method. XRD, SEM, FT-IR, DTA-TG, UV-vis analyzes were applied to the obtained samples. Electrode construction was carried out for supercapacitor applications by using metal oxide and graphene oxide doped composite materials obtained by using different solvents. Electrochemical measurements of the produced electrodes were performed by cyclic voltammetry (CV) and the capacitance curves and impedance spectrometers of the electrodes were determined.