Grafen oksit esaslı hibrit materyallerin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of graphene oxide-based hybrid materials, their use in removing toxic metal ions from drinking and waste water
  1. Tez No: 943421
  2. Yazar: ADEM BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Yüksek lisans tezi kapsamında yaptığımız çalışmada, saf grafenin fonksiyonel hale getirilebilmesi için modifiye Hummer's metodu kullanılmıştır. Bu metot ile grafen, grafen oksit (GO) haline yükseltgenmiş ve GO tabakaları oluşmuştur. GO yüzeyinde karboksil (-COOH), hidroksil (-OH), karbonil (-CO) ve peroksit gibi fonksiyonel gruplar oluşmaktadır. İnorganik-organik hibritler hazırlamak için inorganik malzeme olarak grafen kullanılmıştır. Ek olarak, organik madde olarak ise 2-amino-4-metil pridin, 2-amino-5-kloro pridin ve 2-amino-5-metil pridin kullanılmıştır. GO'in fonksiyonellik kazanması için karboksil ve karbonil gibi gruplar elektrofilik merkezler olduğu için çeşitli nükleofilik özelliği olan organik bileşiklerle tepkimeye sokularak hibrit olarak adlandırılan bileşikler elde edilmiştir. Çeşitli primer aminlerle GO'in tepkimesinden amid ve imin yapısında çok sayıda bileşik sentezlenmiştir. Bu yapıdaki hibritler kompleks oluşturma, katalitik tepkimelerde kullanmak için katalizör sentezi, ağır metal kirliliği giderimi, organik kirlilik giderimi, ilaç salınım çalışmalarında kullanım özelliğine sahip bileşiklerin elde edilmesi veya sensör özelliğine sahip malzemelerin hazırlanması gibi çok amaçlı kullanım özelliklerine sahip bileşikler elde edilebilmiştir. Ligand özelliğine sahip amid karakterinde GO tabanlı bu hibrit malzemelerin sentezi yapıldıktan sonra oluşan yapının karakterizasyonu, elektrokimyasal ve termal özelliklerinin incelenmesi için FTIR, XRD, UV-vis, FL, SEM, TGA gibi yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır
Özet (Çeviri)
In our master's thesis study, modified Hummer's method was used to functionalize pure graphene. With this method, graphene was oxidized to graphene oxide and graphene oxide layers were formed. Functional groups such as carboxyl (-COOH), hydroxyl (-OH), carbonyl (-CO) and peroxide were formed on the graphene oxide surface. Graphene was used as an inorganic material to prepare inorganic-organic hybrids. In addition, 2-amino-4-methyl pyridine, 2-amino-5-chloro pyridine and 2-amino-5-methyl pyridine were used as organic substances. Since groups such as carboxyl and carbonyl are electrophilic centers for GO to gain functionality, it was reacted with various organic compounds with nucleophilic properties and compounds called hybrids were obtained. Many compounds with amide and imine structures were synthesized from the reaction of GO with various primary amines. Hybrids with this structure have been able to obtain compounds with multi-purpose usage properties such as complex formation, catalyst synthesis for use in catalytic reactions, heavy metal pollution removal, organic pollution removal, obtaining compounds with usage properties in drug delivery studies or preparing materials with sensor properties. After the synthesis of these GO-based hybrid materials with ligand properties in amide character, the characterization of the resulting structure was illuminated using methods such as FTIR, XRD, UV-vis, FL, SEM, TGA to examine its electrochemical and thermal properties.