Akustik ve ısı transferi
Acoustic and heat transfer
  1. Tez No: 68268
  2. Yazar: MEHMET SENA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Akustiğin ısı transferiyle etkileşimi incelenirken ilk önce akustik kaynak türleri ele alındı. Ses üç şekilde oluşmaktadır. Bunlara monopol, dipol ve kuadropol denir. Sesin yayılmasıyla ilgili bir çok teori mevcuttur, en temel teori ise Rayliegh'e aittir. Akustik ile ilgili tüm çalışmalarda bu teori esas alınmaktadır. Bu çalışmalardan bazdan şunlardır, ısı değiştiricilerinde boru demetlerindeki akustik rezonans çalışmaları yapılmaktadır. Özellikle tek ve çift silindirlerde, boruların üzerindeki akış vasıtasıyla üretilen aeroakustik tonların etkisi incelenmiştir. Mach sayısı, Strouhal sayısı ve Reynolds sayısının ısı transferim arttırıcı etkisi vardır. Eksenel sıcaklık gradyanlarıyla rijit duvarlı kanallarda ses dalgalarım üretmektedir (örneğin otomobil egzost boruları). Dairesel kanallarda eksenel sıcaklık gradyanlarıyla ses üretimi meydana gelmektedir. Bununla ilgili en genel iki örnek kazan duman borusu ve yanma odasıdır. Termoakustik salınımlar özellikle entropi dalgalarıyla artmaktadır. Pürüzlü malzemeler hem ses ve hem de ısı yalıtımında kullanılan sentetik veya mineral liflerden oluşan malzemelerdir. Bu malzemeler sesi azda olsa azaltmaktadırlar. Her 10°C sıcaklık artışında ses absorbsiyomı %1 kadar azalmaktadır. Son olarak yanma odasındaki salınımlar incelenmiştir. Yanma odasında kendi kendine başlayan akustik salınımlar alev ve ses alam arasındaki etkileşim ile meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Acoustics, Resonance, Aeroacoustics, Heat Transfer Axial Temperature Gradient, Acoustic Source, Monopole, Dipole, Quadropole, Raylaigh Theory, Lighthill Theory, Heat Exchanger, Drop, Maximum Sound Pressure Level Thermoacoustic Oscillation Sound Absorption, Acoustic Oscillation, Vibration, Sound Radiation, Sound Generation, Tube, Influence Of Sound. In examining the interaction between acoustics and heat transfer, first the types of acoustic sources have been discussed. Sound is formed in three ways. These are called monopole, dipole and quadropole. Many theories exist for the distribution of sound. The basic theory was fust developed by Raylaigh, This theory is taken as a basic in all works concerning. Some of them are as follows; Acoustics resonance works are carried out in tube bundles of heat exchangers. Especially the impact of the aeroacoustics tones produced by the flow on the tubes have been examined an single and double cylinders. The Mach number. Strouhal number and Reynolds number have increasing effect on the heat transfer. Also the rigid walled tubes produce sound waves with axial temperature gradients (for example engine exhaust pipes). Sound is formed in circular tubes with axial heat gradients. The most common examples are boiler-outlet pipe and the combustion chamber. Thermo-acoustics oscillations increase especially with entropy waves. Porous materials are the ones that are formed with synthetic and mineral fibers used for both heat and sound isolation. They reduce the sound down even less in amount With each heat increase of 10°C, the absorption of sound reduces by 1%. Finally the oscillations in the combustion chamber have been examined. The acoustic oscillations beginning in the combustion chamber by themselves occurs with the interaction between the flames and the sound field. XI