Adapazarı Toprak İlaç Fabrikası enerji etüdü
The energy study of Toprak pharmaceutical in Adapazarı plant
  1. Tez No: 68269
  2. Yazar: RIDVAN HAŞİM MAHİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Soğutma, Klima, Kazan, Kompresör makina ve sistemleri, Su, Yakıt, Verim, Enerji, Tasarruf Bu çalışmalarda, mevcut kurulu tesiste kazanların verimli yanmasını, yalıtımı, atık ısı geri kazanımı, atık su geri kazanımı, klima otomatik kontrolünün üretime göre ayarlanması, lüx aydınlatmaların kapatılması gibi enerji verimliliğini artırıcı Önlemler alınmıştır. Kazanların verimli yanması için baca gazı cihazı ile analiz yapılarak yanma ayarlanmış, yalıtımlar tüm eksik yerlerde tamamlanmış, atık su olarak soğutma yapan bütün hatlar soğutma ring hattına çevrilmiş, kimyasal inhibitörlerle hem hatlar korunmuş hemde ısı kaybı engellenmiş, üretim planına göre klimaların açılıp kapanması manuele alınmış, tüm lüx aydınlatmalar iptal edilmiştir. Sonuç olarak, 1995 yılı su kullanımı 42.361 m3 iken, 1996' da 26.064 m3' e düşürülerek % 38,5 kazanç sağlanmış, 1995 yakıt kullanımı 395.160 İt iken, 1996' da 218.785 İt' ye düşürülerek % 45 kazanç sağlanmış, 1995 yılı klima kullanım enerjisi 1.181.751 kW iken, 1996' da 765.948 kW a düşürülerek % 35 kazanç sağlanmış, 1995 yılında fabrika genelinde toplam enerji sarfiyatı 3.187.239 kW iken, 1996' da 3.012.264 kW a düşürülerek % 5,4 kazanç sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Key words : Cooling, climate, boiler, compressor machine and systems, water, fuel, efficiency, energy, thrift. In this study, precautions has been taking for increasing of energy efficiency in plant such as efficiency burning of boiler, isolation, loss of heat, waste waterecycle, Automatic climate systems has been adjusting according to production, luxury liminous turned off. The chimney emission has been analyzing by means of chimney gas analyzer for efficiency burning of boiler. Isolation had been completed in all systems, lines of cooling water recycle by ring in all cooling systems, all of lines protected by chemical inhibitor and provent to loss of heat. Automatic climate change manuel position according to production plan. As a result, water consumption had decreased to 26.064 m in 1996 while 42.361 m in 1995. The gain is 38,5 %. Fuel consumption had decreased to 218.785. liters in 1996 while 395.160 liters in 1995. The gain is 45 %. In climate systems using energy had decreased to 765.948 kW in 1996 while 1.181.751 kW in 1995. The gain is 35 %. In the plant total energy consumption had decreased 3.012.264 kW in 1996 while 3.187.239 kW in 1995. The gain is 5,4 %. XVII