ABD'nin Doğu Asya'daki 'güvenlik mimarisi'nin yaygınlaştırılmış caydırıcılık kavramsallaştırması çerçevesinde analizi: ABD-Japonya-Kuzey Kore üçgeninde 'bir mükemmel caydırıcılık oyunu'
Analysis of the us's security architecture in east asia on the concept of extended deterrence: A 'perfect deterrence game in the US- Japan- North Korea triangle
- Tez No: 682684
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu çalışma, Doğu Asya'da ABD-Japonya-Kuzey Kore üçgeninde yaygınlaştırılmış caydırıcılığın sürdürülebilirliğini ve başarısını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Mükemmel caydırıcılık teorisinin temel varsayımları çerçevesinde yapılan çalışmada, korunan aktörün rolünün aktif kabul edildiği üç taraflı caydırıcılık modeli uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular, ABD-Japonya-Kuzey Kore üçgeninde yaygınlaştırılmış genel caydırıcılığın anlık caydırıcılığa adım adım evrildiği ancak anlık caydırıcılığın başarıyla işlediğidir. Korunan aktör olarak Japonya'nın ittifakta deneyimlediği bırakılma korkuları onu daha fazla sorumluluk almaya ve daha aktif rol oynamaya zorlamış ve bu aktif rol, Japonya'yı doğrudan Kuzey Kore'nin hedefi haline getirmiştir. Japonya'nın ittifakta artan rolü, Amerikan caydırıcılığının en güçlü yanını oluşturmuş ve inanılırlığını arttırmıştır. Bu çalışma, korunan aktör olarak Japonya'nın silahlanma tercihinin caydırıcılığın başarısı ve sürdürülebilirliği ile yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla çalışma, genel caydırıcılığın başarısızlığının da anlık caydırıcılığın başarıyla sürdürülmesinin de gerekçesinin Japonya'nın ittifakta aktifleşen rolü olduğunu savunmaktadır. Japonya, Amerikan eylemlerinin pasif bir objesi veya bir müşteri devleti olmaktan çok daha fazlasıdır.
Özet (Çeviri)
The study aims to analyze the success and sustainability of extended deterrence in the US-Japan-North Korea triangle. In the study conducted within the framework of the basic assumptions of the perfect deterrence theory, a tripartite deterrence model in which the role of protege is taken to account was applied. The outcome of the study is that extended general deterrence in the triangle of US-Japan-North Korea has gradually evolved into extended immediate deterrence, but immediate deterrence works successfully. The abandonment fears that Japan has experienced in the alliance as a protege have forced her to take more responsibility and play a more active role, and this active role has made Japan directly a target of North Korea. Japan's expanding role in the alliance has been the strongest side of American deterrence and increased its credibility. This study showed that the possibility of Japan's nuclearization as a protege is closely related to the success and sustainability of deterrence. Therefore, the study argues that the main reason for both the failure of general deterrence and the success of immediate deterrence is the active role of Japan in the alliance. Japan is much more than a passive object of American actions or a client state.