Evaluating and improving performance of web applications
Web uygulamalarında performans değerlendirmesi ve arttırılması
- Tez No: 682694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Web uygulamalarında performans değerlendirmesi ve arttırılması Web uygulamaları geliştirilmeye başladığında ilk aşamada performans konusu çok önemsenmiyordu. Ancak ilerleyen zamanlarda insanoğlunun internet kullanımın artması ile beraber performans en önemli kriterlerden biri haline gelmiştir. Aynı zamanda mobil cihazlarda da web sitelerin kullanımı performans konusunun en önemli konulardan biri olmasına neden olmuştur. Web uygulamalarının performansı kullanıcıların web sitesine olan bağlılığını ve kullanımını arttırmıştır. Bu yüzden şirketler bu konuyu her zaman önemsemek zorundadır. Bu durumda web uygulamalarının hem geliştirme aşamasında hemde canlıya alım sonrasında performans ölçümleri yapılmalı ve düzeltmeler yapılmalıdır. Tez çalışmasında, varolan bir web uygulamasının web performansını değerlendirme ile beraber yeni başlanacak bir projede geliştirmeler devam ederken yapılması gerekenler ele alınmıştır. Bununla beraber performansın insan üzerindeki etkisi de ölçülecektir. Bu tezde mevcut bir web uygulamasının web performansının nasıl değerlendirileceği ve yeni bir proje geliştirilirken yapılması gerekenler tartışılmaktadır. Bununla beraber performansın insan üzerindeki etkisi de ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
When web applications started to be developed, performance evaluation and improvement in web applications was not considered very important in the first stage. However, performance has become one of the most important criteria with the increasing use of internet by human beings in the future. At the same time, the use of websites on mobile devices has caused performance to be one of the most important issues. The performance of web applications has increased users' loyalty to and use of the website. That's why companies always have to pay attention to this issue. In this case, performance measurements should be made and corrections should be made for web applications both during the development phase and after going live. In the thesis study, together with the evaluation of the web performance of an existing web application, what should be done while the developments continue in a project to be started are discussed. In addition, the effect of performance on people will also be measured. In this thesis, how to evaluate the web performance of an existing web application and what to do when developing a new project are discussed. In addition, the effect of performance on people was also measured.