Gameplay analysis with graph theory: a sid meier's civilization inspired case study
Çizge kuramı ile oyun analizi: sıd meıer's cıvılızatıon'dan ilham alan bir vaka çalışması
  1. Tez No: 682708
  2. Yazar: TARIK KEÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Eğlence amaçlı kullanılan oyunlar araştırma çalışmalarında muhtemel deneysel alanlar olarak kullanılmıştır. Bu alanlar içerisinde matematiksel analiz, yapay zekâ ve bireysel davranış dahil olmakla birlikte, bu alanlarla sınırlı değildir. Modern bilgisayarların sahip olduğu hesaplama kabiliyetleri bu oyunları sadelikten çıkarıp daha karmaşık kuralları barındırabilecek bir hale getirmiştir. Böylelikle, video oyunlarınınn gelişimine yol açmıştır. Bu çalışma sıra odaklı strateji oyunlarından Sid Meier's Civilization oyun serisini matematiksel analiz ve oynanış değerlendirmesi için örnek bir senaryo olarak kullanmıştır. Özellikle, graph teorisinin oyun değerlendirmesi için uygunluğu; orijinal oyundan ilham alınıp konsept olarak geliştirilen bir oyun üzerinden gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional games with entertainment purposes have been used as potential experimental areas for research activities which include but not limited to mathematical analysis, artificial intelligence and human behavior. The computational capabilities of modern computers have increased the complexities of these games and eventually formed the generation of video games. This study takes the turn-based strategy video game franchise Sid Meier's Civilization as a sample case for mathematical analysis and gameplay evaluation. Specifically, the suitability of graph theory in the evaluation of the game has been explained along with a conceptually developed game to resemble the Civilization's core gameplay.