Otomotiv endüstrisinde kullanılan bir kısım amortisörlerin etkinliklerinin ve ömürlerinin belirlenmesini sağlayacak bir test cihazının tasarımı ve imalatı
The Design and construction of a test instrument for evaluating the effects and life of some automotive shock absorbers
  1. Tez No: 6040
  2. Yazar: ALİREZA ABİVARD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERDİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE KULLANILAN EİR KISIM AMORTİSÖRLERİN ETKİNLİKLERİNİN VE ÖMÜRLERİNİN BELİRLENMESİNİ SA?LAYACAK BİR TEST CİHAZININ TASARIMI VE İMALATI (Yüksek. Lisans Tezi) Alireza ABİVARD GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ Bu çalışmada amortisörlerin TSE* ye göre karakteris tiklerini çıkartacak ve ömür denemelerini yapacak bir de neme düzeni yapılmıştır. Cihazda strok mesafesi sıfır ile + 150 mm arasında ayar edilmektedir. Denemelerde dakikada ki devir sayıları 70, 85, 155, ve 250 olabilmektedir. Amor tisör karakteristiklerinin çıkarılabilmesi için sisteme bir indüktif yol ölçer ile indüktif kuvvet ölçer bağlanmış, görüntü iki ışınlı osiloskop ekranından alınmıştır. Siste min başarısı iki otomobil amortisörü denenerek kanıtlan mıştır.
Özet (Çeviri)
THE DESIGN AND CONSTRUCTION OF A TEST INSTRUMENT FOR EVAULUATING THE EFFECTS AND LIFE OF SOKE AUTOMOTIVE SHOCK ABSORBERS (M.Sc. Thesis) Aiireza ABİVARD GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT In this study, a testimental set is constructed for getting characteristics and making life tests of shock absorbers according to TSE 3034. Cycles. stroke is adjusted between zero and + 150 mm point on the instrument. The num ber of cycles can be selected in range of 70, 85, 155, and 250 per minute for the experiments. To get the characteris tics of shock absorbers, an inductive displacement sensor with inductive force cell is connected to the system, then Force - displacement diagram is drawn on a two beam oscil loscope. The success of the instrument is prooven by test ing two different automobile shock absorbers.