Yağı azaltılmış dondurma üretiminde yağ ikamesi ve stabilizör olarak Plantago ovata (karnıyarık otu)'dan yararlanma olanakları
Oil substitution in ice cream production with reduced fat and benefit from Plantago ovata as a stabilizer
  1. Tez No: 682774
  2. Yazar: SÜMEYRA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SERDAR AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada dondurma üretiminde stabilizör ve yağ ikamesi olarak Plantago ovata (karnıyarık otu)'dan yararlanma olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla yedi farklı dondurma üretilerek (A: %8, yağlı kontrol; B: %3, yarım yağlı kontrol; C: %3 yağlı, %0.8 Plantago ovata; D: %0.0 yağlı, %0.2 Plantago ovata; E: %0 yağlı ,%0.4 Plantago ovata; F: %3 yağlı, %0.2 Plantago ovata ve G: %3 yağlı, %0.4 Plantago ovata) bunların kimyasal, fiziksel, duyusal ve tekstürel özellikleri birbiriyle karşılaştırılmıştır. Üretilen dondurmalar 60 gün süreyle -18°C' de depolanmış ve depolamanın 1., 30., ve 60. günlerinde duyusal, tekstürel ve fiziksel özellikleri izlenilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities of using Plantago ovata as a stabilizer and fat substitute in ice cream production were investigated. For this purpose, seven different ice creams were produced (A: contains 8% fat, whole fat control; B: contains 3% fat, semi-fat control; C: contains 3% fat and 0.8% Plantago ovata; D: contains 0.0% fat and 0.2% Plantago ovata; E: contains 0% fat and 0.4% Plantago ovata; F: contains 3% fat and 0.2% Plantago ovata and G: contains 3% fat and 0.4% Plantago ovata) and their chemical, physical, sensory and textural properties were compared with each other. Ice creams were stored at -18 ° C for 60 days and their physical, textural and sensory properties were determined during this period (1st, 30th, and 60th days). While the effect of usage of Plantago ovata alone or in combination with other stabilizers and storage time on first dripping and viscosity values, overrun rates, complete melting times, % melting rates and color values (L *, a * and b *), which are the physical properties of ice cream, and on hardness, cohesiveness, adhesiveness, elasticity and gumminess values, which are textural properties of ice cream, and on taste-odor, smoothness, mouthfulness, coldness, viscosity, general acceptability and firmness scores, which are sensory properties of ice cream.were statistically significant (p 0.05). The most popular ice creams were G and E samples where Plantago ovata was used together with other stabilizers. As a result, it is concluded that the usage of Plantago ovata combined with other stabilizers can improve the physical, textural and sensory properties of ice creams.