Bir aile sağlığı merkezinden hizmet alan hastaların sağlık okuryazarlığı düzeylerinin beklenen ve algılanan hizmet kalitesi üzerine etkisi
The effect of health literacy levels of patients received service from a family health center on expected and perceived service quality
  1. Tez No: 682776
  2. Yazar: SELDA KEPENEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA AKBIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
AMAÇ: Günümüzde sağlık okuryazarlığı, sağlığın teşviki ve geliştirilmesinin temel belirleyicisi olarak ortaya çıkmaktadır. Sağlık okuryazarlığı kişinin, sağlıkla ilgili bilgiye ulaşma, anlama, değerlendirme, bilgiyi uygulama ve kullanma kapasitesinin bir göstergesidir. Sağlıkta hizmet, hastaların aldıkları bir sağlık hizmetiyle ilgili beklentileri ile hizmetin nasıl gerçekleştirildiğine dair algıları arasında yaptıkları karşılaştırmanın sonucunu ifade eder. Araştırmamızın amacı, bir aile sağlığı merkezinden hizmet alanların sağlık okuryazarlığı düzeylerinin beklenen ve algılanan hizmet kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. YÖNTEM: Araştırmamız tanımlayıcı kesitseldir. Bir Aile Sağlığı Merkezi'ne 01.Ocak.2020-01.Nisan.2020 tarihleri arasında başvuran, Türkçe konuşan, okuryazar olan, 18-65 yaş arası tüm hastalar çalışmaya dahil edilmişlerdir. Veriler; Sosyodemografik bilgi formu, TSOY-32 Ölçeği Ve Servquel hizmet kalite Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 21.0 ile yapılmıştır ve %95 güven düzeyinde çalışılmıştır. BULGULAR: Örneklemi oluşturan kitle Ankara'da bir aile sağlığı merkezinin kayıtlı hastalarıdır. 840 hastaya ölçüm araçları uygulanmıştır. Yapılan veri temizliği sonucunda 753 hastanın verisi analiz edilmiştir. Katılımcıların 435'i kadın, 318'i erkektir. Bunların ağırlıklı olarak yaş ortalaması 40,33±13,18 olup katılımcıların %14,5'ini 56 yaş ve üstü bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan kadınların %39,9'u ev hanımıdır. Katılımcıların %34,9'unun eğitimi ilkokul düzeyindedir. Evinde toplam 4 veya üzeri kişi yaşayanların oranı %33,6 ve gelir düzeylerine bakıldığında, geliri giderine denk olanların oranı %46,3'tür. Katılımcıların %60,2 si ara sıra kitap okuduklarını ve %55,2 si okuma yazma aktivitelerinde hiç kimseden yardım almadıklarını belirtmişlerdir. Araştırmamızda katılımcıların %53.5'inin, hizmet kalite algılarının genel anlamda beklentilerini karşıladığını ve hatta üzerine çıktığını söyleyebiliriz. Araştırmamızda katılımcıların yetersiz sağlık okuryazarlığı oranı %42,4 ile gelişmiş bölgelerdeki katılımcıların yetersiz sağlık okuryazarlıklarının yaklaşık 3 katı düzeyindedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Today, health literacy is the main determinant of the promotion and improvement of health. Health literacy is an indicator of a person's capacity to access, understand, evaluate, apply, and use information related to health. Health services refer to the result of the comparison between patients' expectations regarding the health service they receive and their perceptions of how the service is performed. The aim of our study is to measure the effect of health literacy levels of those who receive services from family health centers on expected and perceived service quality. METHODS: This is a descriptive cross-sectional study. The was carried out with the participation of all volunteer patients, except those who applied to our Family Health Center between January 01, 2020, and April 01, 2020, were Turkish-speaking, literate, aged between 18 and 65, and were excluded by the exclusion criteria. Consent was obtained from all patients. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, TSOY-32 Scale, and Servquel Service Quality Scale_4_25. Data analysis was carried out using SPSS 21.0 and the confidence level was found to be at 95%. RESULTS: The research population consisted of patients registered at a family health centre in Ankara. A questionnaire was applied to 840 patients. After data cleansing, the data obtained from 753 patients were analyzed. Of the participants, 435 were female and 318 were male. Whereas their mean age is 40.33±13.18, 14.5% of the participants are aged 56 and over. 39.9% of the women participants are housewives. The education of 34.9% of the participants is at primary school level. The rate of people who live in their house with a total of 4 or more people is 33.6%, and the rate of those whose income is equal to their expenses is 46.3%. 60.2% of the participants stated that they occasionally read books and 55.2% stated that they did not get help from anyone in their literacy activities. It can be noted that 53.5% of the participants' service quality perceptions met or even exceeded their expectations in general. The rate of participants with insufficient health literacy was found to be 42.4%, which is about 3 times the insufficient health literacy of the participants in these two developed regions.