COVID-19 şüphesi ile hastanemize başvuru sonrası yatışı yapılan hastaların başvuru anındaki hemogram parametreleri ve CRP (C-reaktive protein)'nin tanıyı desteklemedeki prediktif değeri
The predictive value of the hemogram parameters and CRP (C-reactive protein) in supporting the diagnosis of the patients who are installed after application to our hospital with suspect of COVID-19
- Tez No: 761505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ: COVID-19 pandemisi, dünyada hala etkisini sürdüren hastalıklar arasında yer almakta ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. COVID19'da erken tanı ve tedavi, maksimum izolasyon önlemleri hastalığın yayılmasının engellenmesinde önem arz etmektedir. Hemogram ve CRP gibi proinflamatuar belirteçler birçok solunum yolu enfeksiyonlarının ayrımında kullanılan laboratuvar parametreleridir. Araştırmamızdaki amacımız hızlı ve kolay tanı sağlamak amacıyla COVID-19 şüphesiyle başvuran hastaların hemogram ve CRP seviyelerinin COVID19 tanısına katkısını belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif, kesitsel ve tek merkezli özellikte tasarlanan klinik çalışmaya, 11.03.2020 – 31.05.2020 tarihleri arasında S.B.Ü Trabzon Tıp Fakültesi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil servis ve COVID-19 polikliniğine başvuran ve servis veya yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan 18 yaş üstü 838 hasta dahil edildi. Hastalar, RT-PCR sonucu ve Radyoloji hekimleri tarafından RSNA konsensüsüne göre yorumlanan Toraks BT sonucuna göre COVID-19 pozitif ve negatif grup olarak ikiye ayrıldı. İki grup hastalarının başvuru anında alınan hemogram ve CRP parametreleri arasında istatistiksel analiz yapıldı. BULGULAR: Araştırmaya dahil edilen 838 hastanın 487'ı (%58,1) erkek, 351'ü (%41,9) kadın hastalardan oluşmaktadır. Hastaların yaşa göre dağılımı 18-99 aralığında olup, ortanca yaş 55 (33 İQR)'tir. Hastalarımızı RT-PCR testi ve Toraks Bilgisayarlı Tomografi (BT) sonuçlarına göre sınıflandırdığımızda; 234'ü (%27,9) COVID-19 Pozitif ve 604'i (%72,1) COVID-19 Negatif olarak kabul edildi. Araştırmamızdaki hastalarda en sık görülen kronik hastalıklar sıklık sırasına göre hipertansiyon (HT), diyabetes mellitus (DM) ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)'dır. Başvuru anındaki semptomlarına göre incelendiğinde; en sık başvuru şikâyeti yüksek ateş olup, onu sırasıyla öksürük, nefes darlığı ve boğaz ağrısı izlemiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The COVID-19 pandemic is among the diseases that still continue to affect the world and is a potentially life-threatening disease. Early diagnosis and treatment, maximum isolation measures are important in preventing the spread of the disease in COVID-19. Proinflammatory markers such as hemogram and CRP are laboratory parameters used in the differentiation of many respiratory tract infections. Our aim in our research is to determine the contribution of hemogram and CRP levels of patients who apply with the suspicion of COVID-19 to the diagnosis of COVID-19 in order to provide a quick and easy diagnosis. MATERIALS AND METHODS: In this retrospective, cross-sectional and single-centered clinical study, 18-year-olds who applied to the emergency room and COVID-19 polyclinic of S.B.U Trabzon Medical Faculty Kanuni Training and Research Hospital between 11.03.2020 and 31.05.2020 and were hospitalized in the service or intensive care unit. Over 838 patients were included The patients were divided into two as COVID-19 positive and negative groups according to the RTPCR result and the Thorax CT result interpreted by the radiologists according to the RSNA consensus. Statistical analysis was performed between the hemogram and CRP parameters of the two groups of patients at the time of admission. RESULTS: Of the 838 patients included in the study, 487 (58.1%) were male and 351 (41.9%) were female. The age distribution of the patients is between 18 and 99, with a median age of 55 (33 IQR). When we classify our patients according to RT-PCR test and Thorax Computed Tomography (CT) results; 234 (27.9%) were considered as COVID-19 Positive and 604 (72.1%) were considered as COVID-19 Negative. The most common chronic diseases in the patients in our study are Hypertension (HT), Diabetes Mellitus (DM) and Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD), in order of frequency. When examined according to the symptoms at the time of application; the most common complaint at presentation was high fever, followed by cough, shortness of breath and sore throat, respectively.