Buerger hastalığı olan bireylerde retinal vasküler yapının optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of retinal vascular structure in patients withbuerger's disease with optical coherence tomographyangiography
  1. Tez No: 682795
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇITIRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Buerger hastalığı (tromboanjiitis obliterens) olan bireylerde optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu randomize prospektif kontrollü çalışmaya herhangi bir göz yakınması olmayan 25 Buerger hastası (Grup 1) ile yaş ve cinsiyet uyumlu 27 sigara içen (Grup 2) ve 24 sigara içmeyen (Grup 3) sağlıklı birey dahil edildi. Çalışma kapsamında katılımcılara detaylı oftalmolojik muayeneye ek olarak OKTA (AngioVue, RTVue XR Avanti SD-OCT, Fremont, ABD) ölçümü yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda Grup 1 ve 2'de foveal avasküler zon (FAZ) alanı Grup 3'e göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (her ikisi için p˂0.001).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim was to examine the parameters of optical coherence tomography angiography (OCTA) in patients with Buerger's disease (Thromboangitis obliterans). Materials and Methods: This randomized prospective controlled study included 25 patients with Burger's disease (Group 1) without any eye complaints, and 27 age- and sex-matched healthy individuals who smoked (Group 2), and 24 non-smokers (Group 3). Within the scope of the study, OCTA (AngioVue, RTVue XR Avanti SD-OCT, Fremont, USA) measurement was performed in addition to a detailed ophthalmological examination. Results: In our study, the FAZ area was found to be statistically significantly higher in Groups 1 and 2 compared to Group 3 (p˂0.001 for both).