COVID-19 şüpheli hastaların toraks tomografilerinin değerlendirilmesinde acil tıp hekimleri ile radyoloji uzmanlarının yorumlama uyumu
Interpretation consistency of emergency physicians and radiologists in the evaluation of thoracic tomography of suspected COVID-19 patients
  1. Tez No: 681177
  2. Yazar: RECEP DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ: Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs-2019 Hastalığı (COVID-19)'nın tanısında toraks tomografisi (BT) sıkça kullanılmaktadır. Travma ve travma dışı olgularda tomografi yorumlanması klinisyenler arasında farklılık göstermektedir. Çalışmamızda COVID-19 şüphesiyle acil serviste çekilen toraks bilgisayarlı tomografilerinin değerlendirilmesinde acil tıp hekimleri ile radyoloji uzmanları arasındaki yorumlama uyumunun araştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Retrospektif ve tek merkezli olan çalışmamız S.B.Ü. Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 1 Aralık 2020-1 Ocak 2021 tarihleri arasında acil servis ve COVID-19 polikliniğine başvuran hastalardan; COVID-19 şüpheli 1104 hastanın toraks BT'si çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda acil tıp hekimleri ile radyoloji uzmanları arasında tomografi yorumlama uyumuna bakılmıştır. BULGULAR: Çalışmamıza katılan 1104 hastanın %50,9'u (n:562) erkek, %49,1'i (542) kadındır. Hastaların yaş ortalaması 59,24±18,37'dir. Hastaların %79,1'inin (n:873) Gerçek Zamanlı Ters Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) testi pozitif ve %65,9'unda en az bir kronik hastalık vardı. Çalışmamız COVİD-19 şüphesi ile çekilen toraks BT'lerin Kuzey Amerika Radyoloji Derneği (RSNA) konsensüs rehberinde tanımlanan tipik, şüpheli, atipik ve pnömoni negatif kategorilerine göre hekimler arasındaki uyuma bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Thoracic tomography (CT) is frequently used in the diagnosis of Coronavirus-2019 Disease (COVID-19), which affects the whole world. İn trauma and non-traumatic cases, the interpretation of CT scans varies among clinicians. In our study, it was aimed to investigate the consistency of interpretation between emergency medicine physicians and radiology specialists in the evaluation of thorax computed tomography taken in the emergency room with the suspicion of COVID-19. MATERIALS AND METHODS: Our retrospective and single-centered study was conducted among patients who applied to the emergency department and COVID-19 outpatient clinic of S.B.Ü. Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi between 1 December 2020 and 1 January 2021; Thorax CT of 1104 patients with suspected COVID-19 were included in the study. In our study, the compatibility of the tomography interpretations of emergency medicine physicians and radiologists was examined. . RESULTS: Of the 1104 patients who participated in our study, 50.9% (n:562) were male and 49.1% (542) were female. The mean age of the patients was 59.24±18.37 years. Real-time Reverse Transcriptase Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) test was positive in 79.1% (n:873) of the patients and 65,9% had at least one chronic disease. In our study, the agreement among physicians was evaluated according to the typical, indeterminate, atypical and pneumonia negative categories defined in the consensus guide of the Radiology Society of North American (RSNA) of thorax CT scans taken the suspicion of COVID-19.