Bir çekme deney cihazının tasarımında konstüriktif yenilikler
Constructive innovations in design of tensile equipment
- Tez No: 68285
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Anahtar kelime : Çekme deneyi, Çekme cihazı İmal edilen malzemeler hakkında bilgi toplamak, bu bilgilerin doğruluğunu tespit etmek birer malzeme muayenesidir. Çekme deneyi de bir malzeme muayenesidir. Çekme deneyi, bir malzemenin çekme esnasında karakteristik değerini tespit etmeyi sağlar. Bu deney kontrol edilmesi gerekli olan bir malzemeden yapılmış standarda uygun bir parça üzerine yapılır Malzeme makineye bağlanır. Malzeme artan bir kuvvetle çekilir ve malzeme uzar. Malzeme bir yerinden incelir ve kopar. Deney sırasında malzemeyi etkileyen kuvvet ve malzemenin uzunluğu ölçülür. Bu çalışmada, malzeme muayenesinin önemi, çekme deneyinin yapılması, deneyler sonucunda elde edilen diyagramların incelenmesi ve TSE çekme deneyi standartlarına yer verilmiştir. Çalışmanın ana amacı, Bir çekme cihazı tasannu yaparak onu imal etmektir. Cihazı yapabilmek için piyasada kullanılan çekme cihazları model alınmıştır. İmal edilen çekme cihazının kapasitesi 7.5 Ton olup, Sakarya Endüstri Meslek Lisesinin imkanlarından faydalanılmıştır. Cihaz, Teknik Eğitim Fakültesi makine laboratuarında bulunmaktadır. X
Özet (Çeviri)
CONSTRUCTIVE INNOVATIONS IN DESIGN OF A TENSILE EQUIPMENT SUMMARY Keyword: Tensile testing, tensile equipment Checking technical properties of the produced materials, and confirming the truth of the information is a kind of material testing. Tensile testing is also a material testing. The tensile testing gives the mechanical properties of a material during the drawing. This testing is performed on a standart tensile specimen. That material is fixed in the jaws of the machine, and drawn by an increasing force. The specimen becomes longer and also thinner in the middle and finally breaks off.. During the testing the force affects the specimen and the length of the sample is measured. In this study the importance of tensile testing, the way of tensile testing, the outcomes of the testing and TSE tensile testing's standards are reviewed. The main aim of the work is to make a design of a material and produce a tensile testing equipment. İn order to produce that equipment various tensile machines used in industrial places are taken us examples. The tensile testing machine that is produced in Sakarya Endüstri Meslek Lisesi has 7.5 tones capacity. XI