Giresun Müzesi'nden bir grup Roma sikkesi
A Group of Roman coins from the Giresun Museum
- Tez No: 920960
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada Giresun Müzesi'nde bulunan 135 adet Roma Dönemi sikkesi incelenmiştir. Yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonrasında sikkelerin anlaşılması amacıyla Roma Cumhuriyet Dönemi sikkeleri, Roma İmparatorluk sikkeleri ve Roma Dönemi Eyalet sikkeleri olarak üç gurup halinde değerlendirilmiştir. Giresun Müzesi'nde bulunan sikkeler incelenerek sikkelerin nerelerde darp edildiği, hangi şehire ait olduğu, hangi İmparator Döneminde yapıldığı hakkında bilgi verilmiştir. Çalışılan sikkeler farklı müzelere ait kataloglar ve çalışılmış tezlerle de karşılaştırılmıştır. Çalışma neticesinde İmparatorluk Dönemine ait sikkelerinin her dönem darp edildiği ve kullanıldığı anlaşılmıştır. Sikkeler; Cumhuriyet Dönemi sikkeleri, Eyalet sikkeleri ve İmparatorluk sikkeleri olarak 3 grupta incelendikten sonra sikke üzerinde bulunan imparatorlar ve aileleri hakkında bilgi verilmiştir. İncelenen sikkelerin ön yüzlerinde bulunan imparator figürleri betimleme şekillerine göre gruplara ayrılmıştır. Sikkelerin arka yüzünde bulunan tanrı, tanrıça, kahramanlar ve mimari öğeler gibi birçok betimlemeyle ilgili bilgiler verilmiştir. Lejandlar olarak ayrı oluşturulan bölümde sikkeler üzerinde bulunan yazıtlar sıralanarak anlamlarıyla açıklanmış ve metrolojik değerlendirme yapılmıştır. Sonuç olarak Giresun Müzesi'nde bulunan ve Roma Cumhuriyet Dönemi, İmparatorluk Dönemi ve İmparatorluk Dönemi'nde darbedilen Eyalet sikkeleri incelenerek İmparatorların, sikkeler üzerinde lejandlar, başlarına taktıkları taçlar, sikkelerin arka yüzlerinde bulunan betimlemeler ile yaptıkları propagandalar görülmüş ve bu sikkeler üzerinden Roma Dönemi sikke darbı hakkında çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 135 Roman coins from the Giresun Museum have been examined. After the review and evaluations, the coins were categorized to better understand them. Into three groups: Roman Republican coins, Roman Imperial coins and Roman Provincial coins. By evaluating the coins in the Giresun Museum, information was provided about where they were minted, which province they belonged to, and which Emperor's reign they belonged to. The studied coins were also compared with examples from the theses and the catalogs of other museums. As a result of the study, it was understood that the coins from the Imperial Period were minted and used throughout different eras. After examining the coins in three groups—Republic Coins, City Coins, and Imperial Coins—information was provided about the emperors and their families depicted on the coins. The obverse of the coins, featuring depictions of emperors, was categorized according to the styles of their representations. Information was also provided about various depictions on the reverse of the coins, such as gods, goddesses, heroes, and architectural elements. In the section created as legends, the inscriptions found on the coins were listed and explained along with their meanings, and a metrological evaluation was conducted. As a result, the coins from the Roman Republic period, the Imperial period, and the city coins minted during the Imperial period, which are housed in the Giresun Museum, were examined. Through the legends, the crowns worn on the emperors' heads, and the depictions on the reverse sides of the coins, the propaganda efforts of the emperors were observed. These coins provided insights into the minting practices of the Roman period.