Marka değeri ve marka imajının satın alma niyeti üzerine etkisi: Libya örneği
The effect of brand value and brand image on purchase intention: The case of Libya
- Tez No: 682906
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yaşadığımız dönemde bireylerin tüketim alışkanlıklarında birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bireylerin bir ürün veya hizmet satın alacağı zaman markalı ürünleri tercih etmesi markalı ürünlere yönelik artan tüketimin bireylerin genel tüketim alışkanlıkları üzerinde yadsınamaz bir etkisinin olduğu hissedilmektedir. Aynı pazarda faaliyetlerini yürüten işletme ve marka sayısında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Bu işletme ve markalar benzer pazarlama faaliyetlerini yürüttüğü için tüketiciler bir süre sonra yapılan pazarlama çalışmalarına karşı duyarsızlaşmaya başlamaktadır. Bu noktada farklılaşmayı başarabilen markalar güçlü bir marka değeri yaratmayı başarabilenlerdir. Böylelikle markalar bireylerin zihninde olumlu bir izlenim edinmeyi başararak kendilerine sadık müşteriler yaratabilmektedirler. Bu çalışmada tüketicilerin, marka değeri ve marka imajına yönelik algılarının satın alma niyeti üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu değişkenlerin tükecilerin demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği de belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin, marka değeri ve marka imajına yönelik algılarının satın alma niyeti üzerinde pozitif yönlü bir etkisinin olduğu, marka değeri, marka imajı ve satın alma niyetinin bireylerin demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterebildiği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Marka değeri, marka imajı, satın alma niyeti
Özet (Çeviri)
In the period we live in, some changes occur in the consumption habits of individuals. It is felt that individuals prefer branded products when purchasing a product or service, and the increasing consumption of branded products has an undeniable effect on the general consumption habits of individuals. The number of businesses and brands operating in the same market is increasing day by day. Since these businesses and brands carry out similar marketing activities, consumers begin to become insensitive to marketing efforts after a while. At this point, brands that can achieve differentiation are those that can create a strong brand value. Thus, brands can create loyal customers by achieving a positive impression in the minds of individuals. In this study, it is aimed to examine the effect of consumers' perceptions of brand value and brand image on purchase intention. In addition, it was tried to determine whether these variables differ significantly according to the demographic characteristics of the consumers. According to the results of the research, it has been determined that consumers' perceptions of brand value and brand image have a positive effect on purchase intention, and that brand equity, brand image and purchase intention can differ significantly according to the demographic characteristics of individuals. KEYWORDS: Brand equity, brand image, purchase intention