Uluslararası vergilendirmede şeffaflaşma eğilimleri: Türkiye yansıması
Transperancy trends in the international taxation: Its impact on Turkey
  1. Tez No: 682999
  2. Yazar: DUYGU TÜZÜN ÇAKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Vergiciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Uluslararası vergilendirme alanında son yıllarda meydana gelen gelişmeler, devletler arasındaki bilgi paylaşımını arttırarak, devletlerin vergi kayıplarını önleme, mükellefler nezdinde ise vergiye uyumu güçlendirme amacını taşımaktadır. Uluslararası vergilendirme alanında meydana gelen söz konusu şeffaflaşma eğilimleri, Türkiye'de de hem vergi idaresine hem de mükellefe bazı yükümlülükler getirmektedir. Bu çalışmada, uluslararası vergilendirmede şeffaflaşmanın kavramsal boyutu, uluslararası ve ulusal hukuki boyutu ve sınırı, şeffaflaşmaya etki eden unsurları, tarihsel gelişimi kapsamında incelenecektir. Çalışmada, OECD Matrah Aşındırma ve Kar Aktarımı (BEPS-Base Erosion and Profit Shifting) Eylem Planı ve Avrupa Birliği direktifleri çerçevesinde küresel boyutta meydana gelen uluslararası vergilendirmede şeffaflaşma önlemleri ve bununla ilgili yaptırım araçları, tarihsel çerçevede ele alınacaktır. Bununla birlikte, uluslararası vergilendirmede şeffaflık kapsamında Türkiye'deki gelişmeler Dünya'daki diğer düzenlemeler ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilecek olup, Türkiye'nin uluslararası vergilendirmede şeffaflaşmaya katkı sağlayabilmesi için atması gereken adımlara yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The developments in the field of international taxation in the recent years aims to prevent the tax losses of the states and to strengthen tax compliance of taxpayers by increasing the exchange of information between the states. These transparency trends in the international taxation area brings some liabilities both to the tax administrations and taxpayers in Turkey. In this study, the conceptual framework of tax transparency, its international and local legal basis and limits, the factors affecting transparency will be examined within the scope of its historical evolution. The transparency measures in the international taxation and the related sanction instruments in the world will be discussed based on the OECD Base Erosion and Profit Shifting (BEPS) Action Plan and EU Directives in the historical framework. Besides, developments in Turkey will be evaluated by comparing the other arrangements in the world and steps that Turkey should take to contribute transparency in international taxation will be mentioned.