Isparta Kenti için evsel ve endüstriyel atıkların tasfiyesi tesisleri üzerine bir araştırma
An Investigation on separation plants for house and industrial waste in Isparta
  1. Tez No: 68304
  2. Yazar: ZUHAL ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞALVARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET İnceleme konusu olan evsel ve endüstriyel atıksuların arıtılması insan sağlığı ile doğrudan ilgilidir. Isparta ilinin evsel atıksuları arıtılmamaktadır ve çok az endüstri atıksuyu arıtılmaktadır. Isparta'nın atıksu kalitesi ölçüm lerinin henüz ciddi bir durum olmadığını göstermesine ragmen genel olarak arıtma gerekliliği kenar sularının kalitesinde aşamalı bir bozulmaya yolaçmaktadır. Sularını dereden alan köylüler için potansiyel bir sağlık tehdidinin olduğu sözkonusudur. Ayrıca sulama amacıyla Devlet Su İsleri (DSÎ) kana lından su alan köylüler de vardır. Tabakhaneler basta olmak üzere çok miktarda büyük kirlilik oluşturan ve biyolojik arıtma işlemine zarar veren bazı endüstriler bulunmaktadır. Buyüzden Isparta kentine bir arıtma tesisi yapmanın zorunlu bir hale geldiği düşüncesindeyim. Atıksu Arıtma Tesisi (AAT) için teknik yönden 5 değişik proses alternatifi karşılaştırılmaktadır. Bunlar geleneksel aktif Çamur, Damlatmalı Filtreler, Uzun Havalandırma, Havalandırmalı Lagünler ve Stabilizasyon Havuzudur. Arıtma Tesisinden çıkan çamurun arıtılması için de iki seçenek vardır. Bunlar bir katı atık depolama sahasına uzaklaştırma ve tarımsal araziya uzaklaştırmadır. Çamurun uzaklaştırılmadan önce arıtılmasında en iyi yöntemin anaerobik çürütme olduğu kanaatindeyim.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Purifying domestic and industrial waste water that is the study subject directly related to human health. Domestic waste water is not purified in İsparta, and very little in dustrial waste water was purified. In İsparta, the result of mesauring waste water quality slows that, there was not a serious problem. In spite of that, the quality of aquifer water slows a gredually pollution. For this reason, there is a neccescity of purifying the waste water. For villagers who are taking water from valley, there is a potential health threat, and also there are villagers who take water from channel of DSÎ, in order to irrigate there are some indust ries (for an example ; leather processing place) which made big pollution to enviroment and demaged biological purifing process. For this reason, in my opinion, it is obligatory to construct the pruf inig treatment in İsparta with the tecnical aspects of 5 Different Waste Water Treatment (WWT) are com pered. These are; General Active sludge, dropping filter, long air- condition, Laglins with air-conditioned and stabi lization pools. Active sludge (Compared to long air-condition and Lag lins with air-conditioned) needs more little lend, works veil at winter and needs more little energy. All that reasons, ma ke me think the active sludge best alternative to WWT. To purify the sludge from WWT, there are two alternati ves. There are one: disposel of solid trosh to storgoe land and other; disposal to agricultural land. I think that, the best way of purifying before sludge disposel. is anaerobic fermantation.