Sonsuz matrisler ve invaryant toplamlar
Infinite matrices and invariant means
- Tez No: 68303
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SOLAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET SONSUZ MATRİSLER VE İNVARYANT TOPLAMLAR Dört bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde daha sonraki bölümlerde kullanılacak olan bazı temel tanım ve teoremler verildi. İkinci bölümde daha genel bir shift operatörü olan a - altında limitin değişmezliğini alarak Banach limitlerinin bir genelleştirilmesi olan invaryant limitler (a-limitler) ve buna bağlı kalarak Va dizi uzayı tanıtılıp, a-invaryant toeplitz metodu verildi. Üçüncü bölümde bazı matris sınıflarının karakterizasyonu verildi. Dördüncü bölümde mutlak a-Regüler ve kuvvetli a-yakınsaklık incelenip, bu sınıflara ait bir kaç karakterizasyon verildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of four parts. In the first part, some fundemental difinitions and theorems which will be used in the letter parts were given. In the second part a teoplitz system was given about a invariant and VG series space was intarduced and also concerning about limits and also invariant limits were generalized and Banach's limits constant and under this limit a general shift operator was given. In the thirt part some matrix classes characterization was given. In the fourt part certain a - Regular and strong a - relation ship was investigated and some characterization about these classes were done.