Obstetrik brakiyal pleksus paralizi'li çocuklarda yeni bir skorlama sisteminin geliştirilmesi
Development of a new scoring system in children with obstetric brachial plexus paralysis
- Tez No: 683071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜZÜN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, Obstetrik brakiyal pleksus paralizisi (OBPP) olan çocukların klinik takip sırasında bütüncül olarak değerlendirilebileceği yeni bir skorlama sisteminin geliştirilmesiydi. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Fakültesi El Cerrahisi ve Rehabilitasyonu Ünitesi'ne başvuran 2-10 yaş aralığındaki 64 çocuk dahil edildi. Çocuklara ait demografik bilgiler kaydedildi. Çocuklar Yeni Skorlama Sistemi (YSS), Aktif Hareket Skalası (AHS) ve Modifiye Mallet Skalası (MMS) ile değerlendirildi, bu skalalardan elde edilen skorlar kaydedildi. Fonksiyonelliğin değerlendirilmesinde Pediatrik Veri Toplama Aracı (PVTA) ve Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Kaydı (PÖDK); sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde ise PedsQL kullanıldı. YSS, AHS ve MMS ölçeklerinin birbiriyle ve PVTA, PÖDK, PedsQL ile olan ilişkilerine bakıldı. Sonuç olarak; tüm fiziksel değerlendirme ölçekleri (AHS, MMS ve Yeni Skorlama Sistemi) skorları ile tüm fonksiyonel değerlendirme ölçek (PVTA, PÖDK ve PedsQL) skorları arasında orta düzeyde ilişki bulundu. YSS Toplam Omuz Skoru ve Toplam El Skoru ile tüm fonksiyonel değerlendirme ölçek (PVTA, PÖDK ve PedsQL) skorları arasında orta düzeyde ilişki bulundu. YSS Dirsek skoru ile fonksiyonel değerlendirme ölçekleri arasında zayıf düzeyde ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a new scoring system in which children with obstetric brachial plexus palsy can be evaluated holistically during clinical follow-up. Sixty-four children between the ages of 2-10 who applied to Hacettepe University, Faculty of Physiotherapy and Rehabilitation, Hand Surgery and Rehabilitation Unit were included in this study. Demographic information of children were recorded. Children were evaluated with New Scoring System (NSS), Active Movement Scale (AMS) and Modified Mallet Scale (MMS). The scores obtained from these scales were recorded. The Pediatric Outcomes Data Collection Instrument (PODCI) and Pediatric Evaluation of Disability Inventory were used to evaluate functionality of children. PedsQL was used to evaluate health-related quality of life. Correlations between NSS, AMS and MMS with each other and with PODCI, PEDI, PedsQL were examined. As a result, moderate correlation was found between all physical assessment scales scores (AMS, MMS, New Scoring System Scores) and all functional assessment scales scores (PODCI, PEDI, PedsQL). The correlation between NSS Total Shoulder Score, NSS Total Hand Score and all functional assessment scales scores was moderate level. The correlation between NSS Elbow score and all functional assessment scales scores was weak.