Obstetrik brakiyal pleksus paralizili çocuklarda kor stabilizasyonu ve dengenin incelenmesi
Investigation of core stabilization and balance in children with obstetric brachial plexus paralysis
- Tez No: 701499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR AĞCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, Obstetrik Brakiyal Pleksus Paralizi (OBPP) tanılı olgularda kor stabilizasyonu ve denge arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya, 6-18 yaş aralığında 21 OBPP tanılı olgu çalışma grubu olarak ve 21 sağlıklı olgu kontrol grubu olarak dâhil edildi. Dâhil edilme kriterlerini karşılayan OBPP tanılı olguların bilateral antropometrik ölçümleri alındı ve tutulum tipleri Narakas Sınıflandırması ile belirlendi. Üst ekstremite fonsiyonlarının değerlendirilmesinde Modifiye Mallet Skalası kullanıldı. Tüm olgularda kor kaslarının endurans ve stabilizasyonunun değerlendirilmesi için McGill Gövde Endurans Testleri ve The Stabilizer Pressure Bıofeedback Unıte (PBU) Cihazı kullanılırken statik denge değerlendirmesi ve ağırlık merkezinin belirlenmesinde Nintendo Wee Board Cihazı kullanıldı. Çalışma sonuçları; OBPP'li olguların kor stabilizasyonu ve denge performans verilerinde sağlıklı olgularla karşılaştırıldığında anlamlı bir azalma saptandı (p˂0.05). OBPP'li olgularda ağırlık merkezlerinin transvers düzlemde koordinat düzlemine düşen CopX (lateral) ve CopY (antero-posterior) değerlerlerinde sağlıklı olgulara göre anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). OBPP tanılı olguların denge performans değeri ile sağ tarafa ait lateral köprü testi sonuçları arasında anlamlı bir ilişki gözlemlenirken (p0.05). Sonuç olarak rehabilitasyon yaklaşımları, OBPP'li çocuklarda ekstremite fonksiyonunu hedefleyen programlara ek olarak kor stabilizasyonu ve denge performansını değerlendirmeyi ve artırmayı amaçlayan yaklaşımlar içermelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between core stabilization and balance in patients diagnosed with Obstetric Brachial Plexus Paralysis (OBPP). The study included 21 cases with a diagnosis of OBPP between the ages of 6 and 18 as the study group and 21 healthy cases as the control group. Bilateral anthropometric measurements of cases with a diagnosis of OBPP who met the inclusion criteria were taken and the types of involvement were determined by Narakas Classification. Modified Mallet Scale was used to evaluate upper extremity functions. The McGill Body Endurance Tests and The Stabilizer Pressure Biofeedback Unit (PBU) were used to evaluate the endurance and stabilization of the core muscles in all cases, while the Nintendo Wee Board Device was used for static balance assessment and determination of the center of gravity. Study results; A significant decrease was found in the core stabilization and balance performance data of the cases with OBPP when compared with the healthy cases (p˂0.05). There was no significant difference in the CopX (lateral) and CopY (antero posterior) values of the centers of gravity in the transverse plane in the cases with CFPP compared to the healthy subjects (p>0.05). While a significant correlation was observed between the balance performance value of the cases with a diagnosis of OBPP and the results of the lateral bridge test on the right side (p0.05). In conclusion, rehabilitation approaches should include approaches aimed at evaluating and increasing core stabilization and balance performance in addition to programs targeting limb function in children with OBPP.