Sosyal bilgiler dersinde güncel olaylardan yararlanmanın 6. sınıf öğrencilerinin sosyal problemlere duyarlılık düzeylerine etkisi ve öğrenci görüşleri
The effect of using current events in social studies lesson on the sensitivity levels of 6th grade students to social problems and student opinions
  1. Tez No: 683093
  2. Yazar: FEYZA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZLEM YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Temel amaçlarından biri etkin vatandaş yetiştirme olan sosyal bilgiler dersi, güncel olayların takip edilebilmesi, anlaşılabilmesi, analiz edilebilmesi ve öğrencilerin düşünme becerilerinin geliştirilmesi için önemli bir ders niteliğindedir (Akkan ve Akhan, 2020). Yapılan bu çalışmada sosyal bilgiler dersinde güncel olayların kullanılması ile öğrencilerin sosyal farkındalık düzeylerinde bir etkinin oluşup oluşmadığı ve bununla beraber sosyal bilgiler dersinde güncel olayların kullanılmasına yönelik olarak görüşlerinin neler olabileceği incelenmiştir. Çalışma Bolu ili Merkez ilçesinde bulunan Orhangazi Ortaokulu'nda gerçekleştirilmiştir. Karma araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen bu çalışmanın nicel analizi için Öcal, Demirkaya ve Altınok (2013) tarafından geliştirilmiş olan“Sosyal Problemlere Duyarlılık Ölçeği”kullanılmıştır; nitel analizinde ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel analizde bağımlı örneklemler için t testi, bağımsız örneklemler için t testi ve bağımsız örneklemler için faktöriyel anova ile analiz yapılmıştır. Ön-test ve son-test ile yapılan analizin sonucunda güncel olayların sosyal duyarlılığa etkisi belirlenememiştir. Çalışmada elde edilen bazı değişkenler (cinsiyet, aile gelir düzeyi, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, haber takip sıklığı değişkenleri) ile yapılan analizlerin sonucunda cinsiyet değişkeninin sosyal duyarlılık düzeyine göre kız öğrenciler lehine bir farkın olduğu belirlenmiştir. Betimsel analiz ile gerçekleştirilen nitel analiz sonucunda ise; öğrencilerin güncel olayların sınıf ortamında konuşulmasından pozitif yönde etkilendiği ve bu sayede somut öğrenmenin gerçekleşebildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The social studies course, one of the main objectives of which is to raise effective citizens, is an important lesson in order to follow, understand and analyze current events and to develop students' thinking skills (Akkan ve Akhan, 2020). In this study, it has been examined whether there is an effect on the social awareness levels of the students with the use of current events in social studies lesson, and also what their opinions can be about the use of current events in social studies lesson. The study was carried out in Orhangazi Secondary School located in the central district of Bolu province. For the quantitative analysis of this study conducted with the mixed research method, the“Social Problems Sensitivity Scale”developed by Öcal, Demirkaya and Altınok (2013) was used; Semi-structured interview form was used in qualitative analysis. In quantitative analysis, t test for dependent samples, t test for independent samples and factorial analysis of variance for independent samples were used. As a result of the analysis made with pre-test and post-test, the effect of current events on social sensitivity could not be determined. As a result of the analysis performed with some variables (gender, family income level, mother's education level, father's education level, news follow-up frequency variables) obtained in the study, it was determined that there is a difference in favor of female students according to the social sensitivity level of the gender variable. As a result of the analysis performed with some variables (gender, family income level, mother's education level, father's education level, news follow-up frequency variables) obtained in the study, it was determined that there is a difference in favor of female students according to the social sensitivity level of the gender variable. As a result of the qualitative analysis performed with descriptive analysis; It has been determined that the students are positively affected by the discussion of current events in the classroom environment and concrete learning can take place.