Kadın girişimciliğinde kullanılan finansman temin yolları ve karşılaşılan sorunlar Gaziantep ili örneği
Finance methods used in women's entrepreneurship and problems faced. Gaziantep province example
  1. Tez No: 683108
  2. Yazar: KÜBRA ÖZKEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Günümüz rekabet dünyasında ülkeler refah seviyelere yükselme adına tüm gelişim faktörlerini bir araya getirmeye çalışmaktadırlar. Ülkeler olarak bu gelişimin gösterilmesinin en önemli adımlarından biri aktif kadın girişimci sayısının arttırılmasından geçmektedir. Devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları ve diğer topluma yön veren kurumların kadın girişimcilere gerekli maddi ve manevi desteği sağlaması kişilerin ve toplumun ilerlemesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Ancak her alanda olduğu gibi kadın girişimciler, finansman temin yollarında da sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Çalışmada, bu sorunlar açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Kadın girişimcilerin hangi kaynaklardan finansman temin ettiklerini, finansman temin ederken karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla; inşaat sektöründe ve hizmet sektöründe işveren toplam 26 kadın girişimciyle nitel bir araştırma yapılmıştır. Görüşmelerde elde edilen verilerin analizinde MAXQDA programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive world, countries are trying to bring together all development factors in order to rise to welfare levels. As countries, one of the most important facts increases the number of active entrepreneuse. It is important for the progress of individuals and society that government institutions, non-governmental organizations, and other institutions that shape the society provide the necessary material and moral support to entrepreneuse. However, as in every field, women entrepreneurs also encounter problems in the way of financing. In this study, these problems were tried to be revealed. Qualitative research was conducted with 26 women entrepreneurs who are employers in the construction sector and the service sector in order to reveal from which sources women entrepreneurs obtain financing, the problems they encounter while obtaining financing, and the solutions for these problems. The MAXQDA program was used in the analysis of the data obtained from the interviews.