An evaluation of knowledge and attitudes to nutrition in type 1 and type 2 diabetes patients receiving hemodialysis
Hemodiyaliz tedavisi alan Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalarında beslenmeye yönelik bilgi ve tutumlarının değerlendirmesi
- Tez No: 683107
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Kronik hastalıklarda, insan vücüudndaki fonksiyonlarda ilerleyici ve geri dönüşümsüz değişiklikler mevcuttur. Bu nedenle de yaşam kalitesini olumsuz etkilerler. Bu hastalıklardan biride diyabete bağlı gelişen böbrek hastalığıdır (diyabetik nefropati). Amaç: Bu çalışmada hemodiyaliz tedavisi alan Tip 1 ve Tip 2 diyabetli hastalarda beslenme bilgi ve davranış durumunun değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırma olup Irak – Diwaniyah Hastanesi Diyaliz yürütüldü.. Çalışmanın tasarımında nicel araştırma kullanılmıştır. Örneklem seçimine gidilmeyip çalışmaya katılmayı kabul eden 30 Tip1 DM ve 30 Tip2 DM hastası çalışamaya alındı. Hastalara sosyo-demografik verilerden oluşan ve beslenmeye yönelik bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amaçlı sorular soruldu. Veriler yüz yüze soru sorma tekniği ile toplandı. Yüzdelik, ki-kare, bağımsız T-testi kullanılarak değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background/aim: In chronically ill patients, there are progressive and irreversible changes in bodily function. This has a negative effect on the quality of life. One of these diseases is kidney disease related to diabetes, diabetic nephropathy. The aim of the study was to evaluate the knowledge and attitudes to nutrition of type 1 and type 2 diabetes patients receiving hemodialysis treatment. Methods: The research was conducted as a descriptive and cross-sectional study in the Dialysis Unit of the Diwaniyah Hospital in Iraq. Quantitative research was used in the design of the study. 30 type 1 and 30 type 2 DM patients who agreed to participate were taken into the study without any sample selection process. The patients were asked questions on their sociodemographic characteristics to evaluate their knowledge and attitudes on nutrition. Data collection was by the face to face questioning technique. Evaluation was performed with the use of percentages, chi-square, and independent t-test.