Farklı sulama düzeylerinin damla sulama yöntemi ile yetiştirilen karpuzun verim ve kalitesine etkisi
The effect of different irrigation levels on the efficiency and quality of watermeon growed with drip irrigation method
- Tez No: 777902
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, yarı kurak iklim koşullarında damla sulama yöntemi ile yetiştirilen karpuz için uygun sulama programının belirlenmesi amacı ile 2021 yılında Midyat'ta yürütülmüştür. Çalışma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Damla sulama sisteminin kullanıldığı bu çalışmada, ana konuları iki farklı sulama aralığı (D1: 3 gün; D2: 6 gün) ve alt konuları ise dört farklı sulama düzeyi oluşturmuştur. Sulama düzeylerini oluşturmasında Class A Pan kabından olan açık su yüzeyi buharlaşmasının farklı oranları I1:%50, I2:%75, I3:%100 ve I4:%125 esas alınmıştır. Araştırmada bitki yetiştirme sezonu süresince D1 konularına 15'i konulu olmak üzere toplam 22 kez su uygulanırken, D2 konuları ise 7'si konulu olmak üzere 14 kez sulanmıştır. Deneme sonuçlarına göre farklı sulama aralıklarının, sulama düzeylerinin ve her ikisinin etkileşiminin karpuz verimi üzerinde önemli etkisi olmuştur. En yüksek verim 7 380 kg da-1 ile D1-I4 konusundan elde edilmiştir. Bu konuya 721.9 mm sulama suyu uygulanmış ve su tüketimi 716.9 mm olmuştur. Uygulanan sulama suyu miktarları karpuzun tüm kalite kriterlerinin (meyve Ağırlığı (MA), meyve sayısı (MS), meyve kabuk kalınlığı (MKK), meyve eni (ME), meyve boyu (MB), suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), meyve hacmi (MH)) üzerine önemli etkisi (0.01≤P) olurken, sulama gün aralığı ise MKK ile SÇKM dışında diğer kalite kriterlerini önemli düzeyde (0.01≤P veya 0.05≤P) etkilemiştir. Deneme konularının su kullanım randımanları (WUE) 10.88 kg m -3 ile 7.34 kg m -3 arasında, sulama suyu kullanım randımanları (IWUE) ise 10.33 kg m -3 ile 7.00 kg m-3 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the ideal irrigation schedule for watermelon grown using the drip irrigation technology in semi-arid climate conditions in Midyat in 2021. The study was carried out in randomized blocks in a split plot design with 3 replications. Two different watering intervals (D1: 3 days; D2: 6 days) were the primary topics and four various irrigation levels were the subtopics in this study, which used a drip irrigation method. Different irrigation levels were established based on open water surface evaporation ratios of I1:50%, I2:75%, I3:100%, and I4:125% from Class A Pan. During the research season, D1 participants were provided water a total of 22 times (15 times based on class A pan), while D2 subjects obtained water a total of 14 times (7 times based on class A pan). The results of the experiment showed that irrigation levels, irrigation intervals, and their interactions all significantly affected watermelon yield. The highest yield was obtained from D1-I4 with 7 380 kg da-1. 721.9 mm of irrigation water was applied to this subject and the water consumption was 716.9 mm. While the amount of irrigation water applied has a significant impact on all watermelon quality criteria such as fruit weight (MA), fruit number (MS), fruit skin thickness (MKK), fruit width (ME), fruit length (MB), water-soluble dry matter amount (SSKM), fruit volume (MH), irrigation day interval significantly affected other quality criteria (0.01≤P or 0.05≤P) except MKK and SÇKM. In the trial subjects, the irrigation water usage efficiency (IWUE) ranged from 7.00 kg m-3 to 10.33 kg m-3, and the water usage efficiency (WUE) of the subjects ranged from 7.34 kg m-3 to 10.88 kg m-3.