BT kılavuzluğunda transtorasik akciğer biyopsi işleminde optimal ultra-düşük doz protokol belirlenmesi ve bu protokolün etkinliğinin değerlendirilmesi
Determination of the optimal ultra-low dose protocol in CT-guided transthoracic lung biopsy and evaluation of the effectiveness of this protocol
  1. Tez No: 683121
  2. Yazar: ADİL AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL GÜREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: BT kılavuzluğunda transtorasik akciğer biopsi işleminde rutin uygulanan standart protokolün ve sonradan kullanmaya başladığımız ultra düşük doz transtorasik BT çekim protokollerinin; biyopsi işlemini gerçekleştirme, tanıya ulaşma, maruz kalınan X ışını doz ölçütleri bazında karşılaştırmalı değerlendirerek, teknik başarı ve radyasyon güvenliği açısından uygun olup olmadığını saptamak Gereç ve Yöntemler: Diğer BT işlemlerinde olduğu gibi, BT kılavuzluğunda akciğer biyopsi işlemlerinde de; tüp voltajı, tüp akımı, pitch değeri gibi tarama parametreleri değiştirilip, iteratif rekonstruksiyon algoritması modifikasyonu ile düşük doz biyopsi protokolü geliştirilmiştir. 2017 Kasım ayından itibaren 3 yıllık periyotta 183 BT kılavuzluğunda transtorasik akciğer biyopsiden 40 tanesi düşük doz protokolle, 143 tanesi standart protokolle gerçekleştirilmiştir. Her iki protokolde görüntü kalitesi subjektif ve objektif yöntemlerle değerlendirilmiştir. Tüm hastaların histopatolojik materyalleri mikroskopik yöntemlerle yeniden değerlendirilmiş ve sellüler analiz yapılmıştır. Her iki protokol grubuyla yapılan işlemlerde tanı performansı, komplikasyon oranı ve radyasyon dozu karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The standard protocol routinely applied in CT-guided transthoracic lung biopsy procedure previously and the ultra-low-dose transthoracic CT protocols we have been using from one year were correlated with; technical success rates performing biopsy procedure, reaching diagnosis, comparative evaluation of exposed X-ray doses. Material and Methods: As with other CT procedures, CT-guided lung biopsy procedures in also; scanning parameters such as tube voltage, tube current, pitch value were changed, and a low-dose protocol was developed with iterative reconstruction algorithm modification. Since November 2017, 40 of 183 CT-guided transthoracic lung biopsies were performed with low-dose protocol and 143 with standard protocol over a 3-year period. Image quality was evaluated using subjective and objective methods in both protocols. Histopathological materials of all patients were re-evaluated by microscopic methods and cellular analysis was performed. Diagnostic performance, complication rate and radiation dose were compared in the procedures performed with both protocol groups.