Rekreasyonel tenise katılan bireylerin algılanan sağlık çıktıları, serbest zamanda sıkılma algısı ve yaşam doyum düzeylerinin incelenmesi
Investigation of perceived health outcomes, perceived leisure boredom and life satisfaction levels of individuals participating in recreational tennis
  1. Tez No: 683120
  2. Yazar: KUBİLAY KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma tenis kulüplerinde rekreasyonel tenise katılım sağlayan bireylerin algılanan sağlık çıktıları, serbest zamanda sıkılma algıları ve yaşam düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, nicel tarama yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu Ankara ilinde rekreasyonel olarak tenis oynayan 18 yaş üstü 452 (Ortyaş=37,68±11,43) katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılar,“Rekreasyonda Algılanan Sağlık Çıktıları Ölçeği (RASÇÖ)”,“Serbest Zamanda Sıkılma Algısı Ölçeği (SZSAÖ)”,“Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ)”ve“Kişisel Bilgi Formu”cevaplamıştır. Verilerinin normal dağılıp dağılmadığı belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerleri ile incelenmiştir. Verilerin analizinde ölçüm araçlarının iç-tutarlılıkların incelemesi için Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Bireylerin cinsiyet, öğrenim durumu, gelir düzeyi, tenis oynama yılı ve kulüp üyelik süresi değişkenlerine göre RASÇÖ ve SZSAÖ ölçeklerinden aldıkları puanlarda farklılaşma olup olmadığını belirlemek için MANOVA analizi, YDÖ ölçeğinden aldıkları puanlarda farklılaşma olup olmadığını belirlemek için bağımsız t testi ve One-way ANOVA analizi yapılmıştır. Bireylerin haftalık tenis oynama süresi ve günlük tenis oynama süresi değişkenlerine göre RASÇÖ ve SZSAÖ ölçeklerinden aldıkları puanlarda farklılaşma olup olmadığını belirlemek için Kruskal Wallis analizi, YDÖ ölçeğinden aldıkları puanlarda farklılaşma olup olmadığını belirlemek için Mann-Whitney U analizi yapılmıştır. Analizlerde örneklemin homojenliği Levene testi ile incelenmiştir ve varsayımları doğrulayıp doğrulamadığı test edilmiştir. Bireylerin, yaşam doyumu ile rekreasyonda algılanan sağlık çıktıları ve yaşam doyumu ile serbest zamanda sıkılma algıları arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Kolerasyon testi yapılmıştır. Bireylerin yaşam doyumu düzeylerinin rekreasyonda algılanan sağlık çıktılarını ve serbest zamanda sıkılma algılarını yordayıp yordamadığını belirlemek için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak Rekreasyonda Algılanan Sağlık Çıktıları Serbest Zamanda Sıkılma Algısı ve Yaşam Doyum düzeylerinin katılımcıların bazı demografik özelliklerine göre değiştiği söylenebilir. Bunun yanı sıra, katılımcıların Rekreasyonda Algılanan Sağlık Çıktıları, Serbest Zamanda Sıkılma Algısı ve Yaşam Doyum düzeylerinin kulüp üyeliği, haftalık ve günlük tenis oynama süresinden etkilendiği de ulaşılan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the levels the between leisure boredom, perceived health outcomes of recreation and life satisfaction in tennis clubs recreational tennis participants. In the study used relational scanning method one of the quantitative analysis. The sample group of this correlation study was consist of 452 (Mage=37,68±11,43) customers who over the age of 18 playing recreational tennis in Ankara.Participants were answered the Turkish version of“Perceived Health Outcomes Scale (T-PHCS)”, the Turkish version of“Leisure Boredom Scale (T-LBS)”, and the Turkish version of“Life Satisfaction Scale (T-LSS)”and“Personal information form”. Data were examined to determine where the skewness and kurtosis values are normally distributed. The Cronbach Alpha reliability coefficient was calculated to examine the internal consistency of the measurement tools in the analysis of the data. MANOVA analysis to determine whether there is a difference in the scores of the individuals on PHCS and LBS scales according to the variables of gender, education level, revenue level, years of playing tennis and duration of club membership, and independent t-test and One-way ANOVA analysis were performed to determine whether there was any difference in the scores they got from the LSS scale. The Kruskal Wallis analysis was used to determine whether there was a difference in the scores of the individual according to the weekly tennis playing time and daily tennis playing time variables from the PHCS and LBS scales, and the Mann-Whitney U analysis to determine whether there was a difference in the scores they got from the LSS scale. In the analyzes, the homogeneity of the sample was examined with the Levene test and it was tested whether it validated the assumptions. Pearson Correction test were performed to determine the relationships between life satisfaction and recreation perceived health outcomes with life satisfaction and Leisure Boredom in individuals. Multiple Linear Regression analysis was used to determine whether the life satisfaction levels of the participants predicted perceived health outcomes and their leisure boredom. As a result, it can be said that Perceived Health Outcomes, Leisure Boredom and Life Satisfaction levels vary according to some demographic characteristics of the participants. In addition, it is among the results that the participants Perceived Health Outcomes, Leisure Boredom and Life Satisfaction are affected by the club membership, weekly and daily tennis playing time.