E-ticaret işletmelerinin kullandıkları kişiselleştirme uygulamalarının müşteri memnuniyeti üzerindeki etkileri: Online müşteriler üzerinde bir araştırma
The Effects of personalization applications used by e-commerce businesses on customer satisfaction: A research on online customers
- Tez No: 683126
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bilgi kişiselleştirmesi, sunum kişiselleştirmesi ve yönlendirme kişiselleştirmesinin, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan kullanışlılık ve hedonik unsur üzerindeki etkisini, daha sonra da algılanan kullanım kolaylığı, algılanan kullanışlılık ve hedonik unsurun tatmin ve tatminin de tekrar satın alma niyeti ve sadakat boyutları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu çalışma ile elde edilen sonuçlar, e-ticaret işletmeleri için kişiselleştirme uygulamalarının rekabet avantajı sağlamadaki önemini belirterek, e-ticaret işletmelerinin karlarını yükseltmeleri açısından katkı sağlayıcı nitelikte olacaktır. Bu çalışmada oluşturulan araştırma modeli kapsamında, online anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Toplanan veriler Yapısal Eşitlik Modellemesiyle (YEM) analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında uygulanan Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) analizi sonuçlarına göre bilgi, sunum ve yönlendirme kişiselleştirme uygulamalarının algılanan kullanım kolaylığı, algılanan kullanışlılık ve hedonik unsur boyutları üzerinde anlamlı ve olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Algılanan kullanım kolaylığı ile kullanıcı tatmini arasında anlamlı ve olumlu bir bağ bulunurken, algılanan kullanışlılık ve hedonik unsur ile kullanıcı tatmini arasında anlamlı bir bağ bulunmamıştır. Kullanıcı tatmininin, tekrar satın alma niyeti ve sadakat boyutları üzerinde anlamlı ve olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Bulunan sonuçlar ile araştırmacılara, gelecekte yapılacak çalışmalara ve e-ticaret işletme yöneticilerine öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine the effects of information personalization, presentation personalization and navigation personalization on perceived ease of use, perceived usefulness and hedonic factor, and then the effects of perceived ease of use, perceived usefulness and hedonic factor on satisfaction and repurchase intention and loyalty dimensions to show its effect. The results obtained with this study will contribute to the increase of profits of e-commerce businesses by stating the importance of personalization applications in providing competitive advantage for e-commerce businesses. Within the scope of the research model created in this study, data were collected with the online survey method. The collected data were analyzed by Structural Equation Modeling (SEM). According to the results of the Structural Equation Model (SEM) analysis applied within the scope of the study, it was found that information, presentation and orientation personalization applications had significant and positive effects on perceived ease of use, perceived usefulness and hedonic element dimensions. While there was a significant and positive correlation between perceived ease of use and user satisfaction, no significant correlation was found between perceived usefulness and hedonic element and user satisfaction. It was concluded that user satisfaction has significant and positive effects on repurchase intention and loyalty dimensions. With the results found, suggestions were presented to researchers, future studies and e-commerce business managers.